Chip tuning – ile to kosztuje i co można zyskać? Odpowiadamy!

Chip tuning to ciekawa propozycja na uwolnienie możliwości tkwiących w danych jednostkach napędowych. W materiale przybliżamy szczegóły tej popularnej usługi.
Ikona zegarka 6 min czytania

Sterownik silnika jest dziś tak samo ważnym komponentem, jak elementy mechaniczne. Jego umiejętna modyfikacja może zatem zwiększyć możliwości jednostki napędowej. Czy podnoszenie mocy silnika przez chip tuning jest bezpieczne? Czy stopniowo nie niszczy motoru?

Spis treści:

Moc i osiągi to jedne z dwóch parametrów, które bez wątpienia są ważne w przypadku samochodu. Co w sytuacji, w której fabryczny sposób pracy silnika kierowcy nie do końca odpowiada? Odpowiedź na tak zadane pytanie może stanowić właśnie chiptuning. To jeden z bardziej bezinwazyjnych rodzajów tuningu silnika. Nie wymaga modyfikacji stanu technicznego pojazdu czy ingerencji mechanicznej.

chip tuning

Na czym polega chip tuning?

Chip tuning polega na połączeniu się za pomocą interfejsu diagnostycznego ze sterownikiem ECU i zmodyfikowaniu programu sterującego pracą jednostki napędowej. Tego typu tuning pozwala na elektroniczne zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. To oznacza z kolei lepsze osiągi, często niższe spalanie, a do tego mniej toksyczne spaliny. Czasami za zmianę oprogramowania może odpowiadać też power box na stałe wpinany do instalacji w pojeździe. Daje podobny skutek.

Podniesienie mocy silnika odbywa się w dużej mierze poprzez zwiększenie ciśnienia doładowania turbosprężarki. To sprawia, że rośnie masa powietrza dolotowego. W efekcie uzyskiwane jest pełniejsze spalenie mieszanki paliwowo-powietrznej i lepsze parametry pracy jednostki. Nowe dane techniczne motoru są ostatecznie sprawdzane na hamowni.

Ciekawostka jest taka, że dla odpowiednio przeprowadzonego chip tuningu żadnego znaczenia nie ma rodzaj paliwa. Może wpłynąć na moc zarówno silnika benzynowego, jak i diesla czy zasilanego LPG. Poza tym chip tuning jest odwracalny. Box wystarczy odpiąć, a oprogramowanie zawsze można przywrócić do fabrycznego.

Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika?

W trakcie chip tuningu rośnie moc silnika. Jednak skala tego wzrostu zależy w dużej mierze od decyzji kierowcy. Aby modyfikacja okazała się bezpieczna, należy pamiętać o trzech rzeczach. Po pierwsze o diagnostyce jednostki napędowej. Ta musi być w pełni sprawna. Kluczowy jest też stan temperatury silnika w czasie pracy. Motor nie może się przegrzewać.

Po drugie o doborze skali wzrostu możliwości do modelu silnika. Niezagrażający trwałości motoru margines wzrostu mocy na ogół nie przekracza jednak jakiś 20 do 25 proc. Po trzecie prace musi wykonać fachowy warsztat. Tylko on nie popełni błędów podczas prac nad nową mapą.

  • Błędy podczas modyfikacji oprogramowania jednostki sterującej silnikiem będą się objawiać m.in. wysokim spalaniem, mocną zrywnością auta, przechodzeniem motoru w tryb awaryjny czy szarpaniem podczas jazdy. Objawy będą trwać do czasu poprawienia mapy przez tunera.

Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy. Zwiększenie mocy i momentu obrotowego ma swoje wymogi. Aby zabieg miał jak największą skuteczność, motor powinien być względnie nowoczesny. I nie chodzi jedynie o zastosowanie sterownika ECU, ale przede wszystkim turbodoładowania. Choć mocno pożądany jest także bezpośredni wtrysk paliwa. Te dwa czynniki mają duże znaczenie, bo chip tuning może generować moc głównie za sprawą sterowania składem i potęgowania mieszanki paliwowo-powietrznej. Dostarcza większej ilości paliwa, ale także i powietrza. Powietrza, które jest niezbędne do spalenia bogatszej mieszanki. Bez turbosprężarki chip tuning nie ma zatem dużych możliwości.

Chipowanie pojazdu a OC i AC

Zmodyfikowanie mapy silnika czy wpięty box nie mają żadnego znaczenia podczas likwidacji szkody z OC. Polisa działa w pełnym zakresie. Ubezpieczyciel nie będzie miał możliwości wystąpienia z roszczeniem regresowym. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że chip tuning mógłby mieć wpływ na cenę OC. Mógłby sprawić, że stawka polisy wzrośnie. Nie sprawi jednak, bo rzadko kiedy informacja o zwiększeniu mocy silnika jest wbijana do dowodu rejestracyjnego czy bazy CEPiK. Bez adnotacji ubezpieczyciel nie ma pojęcia o wystąpieniu modyfikacji.

Problem może się pojawić dopiero w przypadku ubezpieczenia AC. Bo bywa, że OWU wykluczają tego typu modyfikacje pojazdu, ewentualnie mówią o drastycznym podniesieniu ceny polisy. Jeszcze większy problem może się pojawić w sytuacji, w której fakt wykonania chiptuningu zostanie ujawniony dopiero po zdarzeniu. Kierowca wcześniej zatai go przed ubezpieczycielem. Wtedy może on nawet skrajnie odmówić wypłaty odszkodowania.

  • Chip tuning wpływa również na gwarancję producencką na pojazd. Może sprawić, że ASO odmówi wykonania bezpłatnej naprawy z uwagi na zmianę w oprogramowaniu parametrów pracy silnika.

modyfikacja sterownika

Chip tuning: wady i zalety

Chip tuning umożliwia poprawę możliwości samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że identycznie jak każde inne rozwiązanie, ma swoje zalety i wady. Tunerzy powinni zwracać na nie uwagę podczas przyjmowania pojazdu do warsztatu.

Zalety chip tuningu:

  • mniejsza pojemność silnika może oznaczać osiągi charakterystyczne dla motorów wysokopojemnościowych.
  • bezpieczny wzrost mocy może sięgnąć nawet 20 proc. fabrycznej ilości koni mechanicznych.
  • wykonanie procedury często oznacza mniejsze zużycie paliwa. Poprawia zatem wyniki emisyjne i może oznaczać spełnienie bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin Euro.
  • parametry silnika pozwalają np. na sprawniejsze i bezpieczniejsze wyprzedzanie. To podnosi komfort jazdy.
  • tuner może w każdej chwili odwrócić zabieg.
  • stosunkowo niski koszt w stosunku do tuningu mechanicznego.

Wady chip tuningu:

  • nieumiejętnie wykonany może prowadzić do uszkodzenia silnika lub uszkodzenia sterownika silnika.
  • zbyt duża modyfikacja mocy w porównaniu z fabrycznym ustawieniem podzespołów auta może oznaczać np. niewystarczającą siłę hamowania.
  • kierowca musi się liczyć z utratą gwarancji na silnik samochodu.

Ile kosztuje wykonanie chip tuningu?

Chip tuning wymaga posiadania wiedzy, właściwego sprzętu i oprogramowania. Dlatego modyfikacja silnika poprzez komputer nie jest procedurą przesadnie tanią. Przeciętnie za nową mapę trzeba zapłacić od 1000 do 3000 zł. Choć ostateczna cena zależy w dużej mierze od spodziewanego skutku, ale także konkretnego modelu samochodu i danego silnika.