Top 10: Popularne diesle, które nie wjadą do strefy czystego transportu w Warszawie od 2024 r.

Strefa czystego transportu to kontrowersyjny temat dla fanów motoryzacji. W materiale przedstawiamy pojazdy, które nie będą mogły wjechać do centrum Warszawy.
Ikona zegarka 6 min czytania

W granicach strefy niskiej emisji obowiązują restrykcje, które w dużej mierze skupiają się na autach wyposażonych w silniki diesla. Jak sprawdzić, jakie konkretnie modele aut nie wjadą do strefy czystego transportu w stolicy? Oto lista. Jest na niej wiele samochodów używanych kochanych przez Polaków.

Spis treści:

Strefy czystego transportu są przykładem ekologicznego kagańca. Mają jednak inny cel, niż np. podatek od aut spalinowych. Nowe przepisy mają sprawić, że auta, które nie spełniają normy emisji spalin, nie wjadą do centrum miasta. Tak, aby nie generowały punktowego zanieczyszczenia i poprawiła się jakość powietrza w strefie zamieszkania. Pierwsza strefa czystego transportu w Polsce została utworzona w Warszawie. Dlatego skupmy się na niej.

Strefa czystego transportu – zasady w Warszawie

SCT zadebiutowało w Warszawie 1 lipca 2024 r. Od tego dnia na ulicach stolicy nie pojawią się:

  • samochody z silnikiem diesla, które nie spełniają normy Euro 4 lub nie zostały wyprodukowane co najmniej w 2005 r.
  • samochody z silnikiem benzynowym (w tym zasilanym LPG), które nie spełniają normy Euro 2 lub nie zostały wyprodukowane co najmniej w 1997 r.

Oczywiście od powyższych wymogów pojawiają się pewne wyjątki. Te dotyczą seniorów, aut zabytkowych, ale przede wszystkim mieszkańców stolicy (czyli osób płacących podatki w Warszawie). Wymogi strefy czystego transportu będą jednak z czasem zacieśniane. I tak już w:

  • 2026 r. diesel będzie musiał spełniać normę Euro 5 lub być wyprodukowany co najmniej w 2009 r. Napęd benzynowy będzie musiał spełniać normę Euro 3.
  • 2028 r. do stolicy nie wjadą diesle, które nie będą spełniać normy Euro 6. Dla benzyniaka będzie to norma Euro 4.
  • 2030 r. dla diesli obowiązująca stanie się norma Euro 6dT (2017 r.), a benzyniaków norma Euro 5 (2009 r.).
  • 2032 r. nie wjedziesz do Warszawy dieslem starszym, niż z 2020 r. (norma Euro 6d) i benzyniakiem starszym, niż z 2014 r.

Strefa czystego transportu – jakie samochody nie wjadą do stolicy?

Porównując normy emisji spalin euro przypisane do konkretnych napędów, można łatwo dojść do wniosku, że SCT jest szczególnie wymierzona w jednostki wysokoprężne. Czemu w Polsce i na świecie to w szczególnej mierze diesle otrzymują zakaz wjazdu do centrów miast? Powód jest prosty. Chodzi o warunki emisyjne. W porównaniu z autami benzynowymi emitują one punktowo dużą ilość cząstek stałych i tlenków azotu. To związki szczególnie szkodliwe dla organizmu ludzkiego, a wręcz rakotwórcze. To je trzeba zatem eliminować z powietrza w miastach.

Czemu legislatorzy uparli się na starsze samochody? To prosto wyjaśnić. Stare diesle otrzymają zakaz wjazdu do centrów, bo są mniej dopracowane pod kątem emisji. Często nie mają filtrów cząstek stałych i konwerterów SCR. Na tym jednak nie koniec, bo są też w dużej mierze wyeksploatowane. To również ma wpływ na ich warunki emisyjne.

Top 10: lista aut, które nie będą mogły wjechać do centrum Warszawy

W przypadku diesla kryterium minimalnej normy Euro 4 generalnie zaporowe nie jest. Większy problem dotyczy kryterium równoważnego, a więc kryterium wieku. Jakie modele uwielbiane przez Polaków zostały wyprodukowane przed 2005 r. i tym samym legalnie nie powinny się pojawić w SCT w Warszawie?

  1. Audi A4 B7. Produkcja modelu wystartowała w 2004 r. Pierwsze egzemplarze łapią się zatem w ograniczenia.
  2. BMW serii 5 generacji E60. W tym przypadku również mowa o pierwszych egzemplarzach, które opuściły taśmę produkcyjną w 2003 i 2004 r.
  3. Toyota Avensis II. Pechem modelu generacji T25 jest rok startu produkcji. Model zaczął trafiać do salonu w 2003 r. Choć diesle montowane w tych autach to silniki spełniające Euro 4, z uwagi na rok produkcji auta mają zakaz wjazdu do strefy w Warszawie.
  4. Skoda Octavia II. Polacy kochają ten model. Zwłaszcza w wersji z legendarnym silnikiem 1.9 TDI. Niestety egzemplarze z pierwszego roku produkcji trafiły na listę samochodów, które nie będą mogły poruszać się po centrum Warszawy.
  5. Volkswagen Passat B5. Zgodnie z projektem funkcjonowania strefy czystego transportu Warszawa czerwone światło otrzymuje także prawdziwa legenda.
  6. Volvo S60 I. Świetny diesel 2.4 D nie uratował popularnego w Polsce sedana ze Szwecji. Przynajmniej nie w wersji sprzed 2005 r.
  7. Ford Mondeo III powoli zaczyna zamierać na polskich drogach. To jednak model, który w wersji z dieslem Polacy naprawdę kochali.
  8. Opel Astra H nie musi być w żaden sposób reklamowany w Polsce. Niestety z pierwszego roku produkcji w Warszawie pojawią się tylko samochody benzynowe.
  9. Mercedes klasy E W211. Działania na rzecz poprawy jakości powietrza odnoszą się także do modeli premium. Następca legendarnego „okularnika” wyprodukowany przed 2005 r. również nie wjedzie do centrum stolicy.
  10. Ford Focus II to jeden z ulubionych kompaktów w Polsce. W połączeniu z jednostką wysokoprężną stanowił prawdziwy hit. W przypadku tego modelu zielone światło w SCT otrzymają tylko pojazdy benzynowe. Choć jest ich zdecydowanie mniej od diesli.

Ciekawostka jest taka, że przepisy dotyczą nawet małolitrażowych diesli. Citroen C3 pierwszej generacji z silnikiem 1.4 HDI potrafi jeździć na prawdziwej kropelce. W wersji sprzed 2005 r. nie spełnia jednak wymogów w SCT. To samo dotyczy Fiata Pandy 1.3 MultiJet, Toyoty Yaris 1.4 D-4D czy Renault Clio III z dieslem 1.5 dCi.

Co grozi za złamanie zakazu i wjechanie do strefy czystego transportu za starym dieslem?

Kierowca zignorował wymogi dotyczące normy emisji spalin i m.in. zbyt starym dieslem wjechał do centrum stolicy. Co dalej? Grozi mu za to mandat. Tyle że do jego wystawienia konieczna jest kontrola prowadzona przez ZDM w porozumieniu ze strażą miejską. ZDM ustawia przy drodze kamerę, która czyta tablice rejestracyjne i sprawdza w bazie CEPiK czy pojazd może wjechać do strefy. Jeżeli któreś z aut z silnikiem diesla nie spełnia wymogów, stojący dalej patrol straży miejskiej zatrzymuje je.

Podstawę do wystawienia kary za wjazd do Warszawy np. dieslem z normą Euro 3 lub autem z silnikiem benzynowym wyprodukowanym przed 1997 r. stanowi art. 96c ustawy Kodeks wykroczeń. Ten wyraźnie mówi o „karze grzywny do 500 zł”. Grzywna w takim kształcie nie została ujęta w taryfikatorze mandatów. Przed mandatem kierowcę może uratować jedno. Zielona naklejka na szybie, która oznacza, że jego auto łapie się na listę wyjątków i ma prawo wjazdu do SCT.