Akumulatory w pojazdach z systemem Start & Stop

Jak dobrać odpowiedni akumulator w pojazdach z systemem Start & Stop?
Ikona zegarka 2 min czytania

Obecnie szacuje się, że na rynku jest ponad 4000 modeli pojazdów z system Start-Stop. Sercem systemu Start & Stop jest akumulator, który wymaga przede wszystkim regularnej kontroli np.: podczas rutynowych czynności serwisowych, a czasem także i wymiany na nowy. To właśnie wymiana akumulatora jest dla wielu mechaników problematyczna. Rzeczywiście, w niektórych pojazdach jest skomplikowana i czasochłonna ale przy dostępnie do szczegółowych instrukcji dotyczących jego wymiany staje się mniej kłopotliwa.

V:\Sandra\Materiały\Zdjęcia\Akumulatory\large_VAR_20140728001868.jpg


Dobór właściwego akumulatora


Systemy Start-Stop dzielimy na podstawowe i zaawansowane. W obu sytuacjach zadanie systemu sprowadza się w głównej mierze do ograniczania emisji CO2 poprzez wstrzymywanie pracy silnika w momencie zatrzymania pojazdu i ponowne jego uruchomienie, w celu kontynuacji jazdy. Na szczególną uwagę zasługuje jednak zaawansowany system Start-Stop, którego funkcjonalność została wzbogacona o akumulację dodatkowej energii pochodzącej z drogi hamowania (proces rekuperacji), alternator ograniczający ładowanie akumulatora w momencie przyspieszania oraz inne układy ograniczające zużycie paliwa. W obu systemach należy stosować jedynie akumulatory wyprodukowane w technologii EFB lub AGM. Zastosowanie konwencjonalnego akumulatora w pojeździe z systemem Start-Stop powoduje jego „przedwczesne zużycie” w okresie od 3 tygodni do 5 miesięcy.


Clarios dostarcza do pojazdów z system Start-Stop akumulatory VARTA, których technologia bazuje na wieloletniej współpracy z producentami OEM zapewniając poprawność funkcjonowania pojazdów.

V:\Sandra\Materiały\Zdjęcia\Akumulatory\large_VAR_20140506001787.jpg

Akumulatory VARTA Blue Dynamic EFB są przeznaczone do podstawowej funkcji Start-Stop. W ich budowie zastosowano grubsze płyty wzmocnione specjalną powłoką z poliestru dzięki czemu osiągnięto dwa razy wyższą wytrzymałość cykliczną w porównaniu do akumulatorów konwencjonalnych. Przy wyłączonym silniku zaopatrują w prąd wszystkie odbiorniki i gwarantują ponowne uruchomienie silnika w przeciągu ułamków sekundy.

Akumulatory VARTA Silver Dynamic AGM, w których budowie zastosowano separatory z włókna szklanego całkowicie absorbujące elektrolit są przeznaczone do pojazdów wyposażonych w zaawansowany system Start-Stop.