Uszkodzony wahacz – objawy. Czy można jeździć z uszkodzonym wahaczem?

Uszkodzony wahacz daje bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli zauważysz je w swoim aucie, oznacza to, że czas najwyższy udać się do mechanika. Czego więc spodziewać się i jak zachować się w razie awarii? Szczegółowe odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas materiale.
Ikona zegarka 11 min czytania

Podczas jazdy słyszysz wyraźne stukanie dochodzące z zawieszenia, a do tego Twój samochód prowadzi się coraz gorzej? To może oznaczać uszkodzony wahacz. Objawy usterki będą się wyłącznie pogłębiać. W końcu zużycie części z każdym dniem postępuje. To z kolei powinno Cię doprowadzić do dwóch wniosków. Po pierwsze jak najszybciej umów wizytę u mechanika. Po drugie wybierz fachowy warsztat. Mówimy przecież o wymianie elementu zawieszenia – chodzi zatem o bezpieczeństwo.

Spis treści

 1. Stukanie w czasie jazdy. Czy to może być uszkodzony wahacz?
 2. Objawy uszkodzonego wahacza. Przyczyny usterki i jej skutki
  1. Objawy uszkodzonego wahacza. Oto pełna lista
  2. Jak sprawdzić, który wahacz jest uszkodzony?
  3. Wahacz możesz wymienić samemu. To jednak nie jest proste!
 3. Uszkodzony wahacz: objawy są trudne do zignorowania!
  1. Ile kosztuje wymiana wahacza zawieszenia?
  2. Kiedy możliwa jest regeneracja wahacza?
 4. Uszkodzony wahacz. Czy można jeździć autem?

Stukanie w czasie jazdy. Czy to może być uszkodzony wahacz?

Wahacz jest jednym z podstawowych elementów układu zawieszenia w Twoim samochodzie. To jego sprawność odpowiada w dużej mierze za amortyzowanie ruchów nadwozia, ale i prowadzenie koła na drodze. Bez względu na fakt, czy w Twoim aucie jest uszkodzony sworzeń wahacza, czy sam wahacz, nie powinieneś zwlekać. Konieczna jest wizyta w warsztacie i wymiana części na nową. Szczególnie że uszkodzenie pociąga za sobą szereg konsekwencji. Problemy związane z zachowaniem samochodu na drodze tak naprawdę dopiero otwierają listę.

Objawy uszkodzonego wahacza z całą pewnością zostaną wykryte podczas kontroli technicznej w czasie corocznego przeglądu. A to sprawi, że diagnosta zatrudniony w stacji kontroli pojazdów może podjąć decyzję o nieprzedłużeniu ważności badania technicznego. Skutek? Jeżeli pojawisz się w warsztacie ostatniego dnia ważności starego przeglądu, nie pozostanie Ci nic innego jak odstawienie pojazdu na parking. Nie będziesz mógł jeździć samochodem do czasu wykonania naprawy i przeprowadzenia kolejnego badania z wynikiem pozytywnym. Nie czekaj – reaguj na wszystkie objawy niesprawności zawieszenia na bieżąco.

Objawy uszkodzonego wahacza. Przyczyny usterki i jej skutki

Wahacze to zdecydowanie jedne z najmniej docenianych elementów zawieszenia, choć ich znaczenie jest kluczowe. W końcu to one stanowią połączenie między kołami a nadwoziem i to one odpowiadają zarówno za komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Z mechanicznego punktu widzenia wahacz jest metalowym elementem uzupełnionym tuleją (czy też tzw. silentblockiem) i sworzniem. Odpowiada za ruch obrotowy w ustalonym przez konstruktorów zakresie, przez co z jednej strony razem z amortyzatorem kompensuje ruchy nadwozia w czasie jazdy, ale też sprawia, że koło może utrzymać kontakt z nawierzchnią.

Powyżej wskazano ogólną budowę wahacza. Części użyte w Twoim samochodzie mogą być jednak zbudowane z różnych materiałów. Rozróżnia się wahacze metalowe lub aluminiowe. Dodatkowo bywa, że inżynierowie stosują elementy pojedyncze lub układy wielowahaczowe. W każdym przypadku klucz do sukcesu jest jeden. Wahacz musi być trwały. Podczas pokonywania każdego kilometra jest bowiem poddawany dużym przeciążeniom – utrzymuje w końcu ciężkie nadwozie. A do tego powinien wytrzymać dystans 200 czy nawet 250 tys. km.

Wahacze są przewidziane na lata eksploatacji. Niestety z czasem i w sposób naturalny muszą się uszkodzić. Tempo ich zużycia przyspiesza seria czynników dodatkowych – mamy tu na myśli nie tylko duże przeciążenia. Uszkodzony wahacz to często również wynik jazdy po drogach niskiej jakości, a do tego trudnych warunków eksploatacyjnych. W czasie jazdy zarówno na niego, jak i tuleję oddziałuje wilgoć czy też woda, sól sypana na drogi czy piach i kurz. Nie możesz o tym zapominać.

Objawy uszkodzonego wahacza. Oto pełna lista

Kluczowa rola tego elementu sprawia, że powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać uszkodzony wahacz. Objawy są dość oczywiste i dotyczą wyraźnego stukania czy innych niepokojących dźwięków pojawiających się w czasie jazdy po nierównościach. Jak rozpoznać niesprawność wahacza? Symptomy awarii najlepiej pokazuje poniższa lista.

 1. Najbardziej charakterystyczne objawy uszkodzonego wahacza to oczywiście stukanie dochodzące z okolicy zawieszenia i pojawiające się w czasie jazdy po nierównościach. Stukanie może być głuche lub metaliczne. Czasami podczas powolnych manewrów parkingowych pojawia się również skrzypienie. To może świadczyć nie tyle o zużyciu wahacza, co tulei metalowo-gumowej. Te objawy powinny zachęcić Cię do odwiedzenia ścieżki diagnostycznej.
 2. Kolejny symptom usterki dotyczy sposobu prowadzenia się auta. Szybko zorientujesz się, że w Twoim samochodzie jest uszkodzony wahacz. Objawy dotyczą problemu z utrzymaniem toru jazdy na wprost. Pojazd może ściągać na jedną ze stron, a Ty będziesz musiał cały czas korygować tor jazdy przy pomocy delikatnej kontry zakładanej na kierownicę.
 3. Usterka wahacza oznacza też wyczuwalny luz na kierownicy. Ten stanie się szczególnie widoczny w czasie dynamicznych manewrów. Będziesz miał problem z precyzyjnym wykonaniem skrętu. Przy wyższej prędkości luz może zamienić się nawet w wibracje przenoszone zarówno na koło kierownicy, jak i całe nadwozie.
 4. Uszkodzony wahacz w dłuższej perspektywie może doprowadzić również do krzywego ścierania bieżnika w oponach. Podczas sezonowej wymiany ogumienia wulkanizator powinien zwrócić Twoją uwagę na to, że klocki na ogumieniu przy jednym z kół są bardziej starte niż przy kole znajdującym się po przeciwnej stronie nadwozia.

Niestety powinieneś pamiętać o tym, że uszkodzony wahacz nie zostanie zasygnalizowany przez komputer pokładowy. Nie pojawi się żaden komunikat mówiący o usterce. To część wyłącznie mechaniczna. Nie ma wbudowanych czujników, które komunikowałyby się ze sterownikiem zamontowanym w Twoim samochodzie.

Jak sprawdzić, który wahacz jest uszkodzony?

Załóżmy, że zauważyłeś, iż zawieszenie w Twoim aucie zachowuje się dużo głośniej w czasie pokonywania nierówności. Zwróciłeś uwagę na stuki i skrzypienie, a do tego odnotowałeś pogorszone właściwości jezdne. Jak możesz sprawdzić, czy w Twoim pojeździe rzeczywiście jest uszkodzony sworzeń wahacza? Objawy tej usterki potwierdzi mechanik podczas przeprowadzenia ścieżki diagnostycznej na tzw. szarpakach lub po prostu po wejściu do kanału i dokładnych oględzinach zawieszenia. Dostęp do tego typu usługi możesz uzyskać dwutorowo.

Po pierwsze, diagnostykę wahaczy może przeprowadzić warsztat, w którym zdecydujesz się usunąć usterkę. Pracownik punktu wykona taką usługę prawdopodobnie darmowo – w ramach jednego kosztu robocizny. Po drugie możesz się podjąć diagnozy we własnym zakresie. Tu również zadanie nie będzie trudne do wykonania. Wystarczy bowiem, że podjedziesz do najbliższej stacji diagnostycznej i zlecisz diagnoście wykonanie kontroli luzów występujących w zawieszeniu. Procedura potrwa maksymalnie 10 min. Jej cena w większości punktów nie przekracza 30 zł.

Co ważne, po wykonaniu badania diagnosta może zapisać Ci na kartce nazwy części, które wymagają wymiany. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku układów wielowahaczowych. Dla przykładu, resorowanie przedniej osi stosowane w Audi A8 D4 składa się z aż czterech wahaczy prowadzących każde z przednich kół.

Wahacz możesz wymienić samemu. To jednak nie jest proste!

Możesz postanowić samodzielnie wymienić uszkodzony sworzeń wahacza lub też i sam wahacz. Musisz się jednak liczyć z dwoma rzeczami. Po pierwsze wykonanie takiej procedury wymaga od Ciebie więcej niż podstawowej wiedzy mechanicznej. W końcu będziesz ingerował w układ zawieszenia, a więc jeden z ważniejszych układów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Po drugie, potrzebujesz warsztatu, narzędzi i sprzętu. Może się okazać, że oprócz podstawowych narzędzi do wymontowania np. tulei będziesz potrzebował specjalistycznego ściągacza czy prasy.

Pamiętaj też o tym, że choć sama wymiana wahacza lub jego elementów to praca czysto mechaniczna, na tym naprawa się nie kończy. To nadal ingerencja w układ jezdny samochodu. A to oznacza, że po wykonaniu wymiany musisz w najlepszym przypadku sprawdzić geometrię zawieszenia. W najgorszym będziesz musiał ją również ustawić. O ile mechanik ma zazwyczaj konieczny sprzęt na miejscu, o tyle Ty z pewnością go nie posiadasz we własnym garażu. Urządzenie do badania geometrii kosztuje bowiem od kilku do nawet blisko 100 tys. zł.

Uszkodzony wahacz: objawy są trudne do zignorowania!

Poprosiliśmy naszego eksperta zatrudnionego w sieci Q Service Castrol o przygotowanie kilku wskazówek dotyczących tego, jak postępować, gdy w Twoim aucie jest uszkodzony wahacz. Objawy usterki już znamy. Ale czy można z nimi jeździć oraz ile kosztuje naprawa?

W Twoim samochodzie jest uszkodzony wahacz? Czy można jeździć takim pojazdem? To jedno z tych pytań, które mechanik słyszy najczęściej. A odpowiedź może być tylko jedna. Po wykryciu usterki nie powinieneś korzystać z samochodu dłużej, niż jest to konieczne do odbycia wizyty w warsztacie. Wahacz jest kluczowym elementem zawieszenia. A zawieszenie decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Naprawę i tak musisz wykonać, zatem nie odkładaj jej w czasie. Po pierwsze z uwagi na właściwości jezdne. Po drugie dlatego, że uszkodzenie pogłębia się i przenosi na kolejne elementy.

Ile kosztuje wymiana wahacza zawieszenia?

Problem z wahaczem brzmi poważnie. Tyle że nie zawsze musi być poważny czy kosztowny w usunięciu. Przykładem jednej z tańszych napraw jest uszkodzona tuleja wahacza. Objawy usterki wyłapie każdy mechanik. Za nowy element zapłacisz od 20 do 60 zł. Za jego wymianę nie więcej niż 100 zł. W tej cenie przywrócisz swojemu autu pełne właściwości jezdne i pozbędziesz się denerwującego stukania. Tania naprawa niestety dotyczy głównie układów o prostszej konstrukcji. Mowa o kolumnie McPhersona przedniej osi.

Dużo droższy scenariusz pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy w Twoim aucie uszkodzona zostanie oś wielowahaczowa. W takim przypadku na sam komplet części musisz przygotować kwotę wynoszącą od 500 do nawet 3 czy 4 tys. zł. Dolna część przedziału cenowego dotyczy np. Passata B5 i produktów ze średniej półki. Górna część przedziału odnosi się do markowych elementów przeznaczonych dla np. Audi A6. Z uwagi na skalę naprawy, niski nie będzie też koszt robocizny. Mechanik za wymianę kompletu elementów policzy sobie od 500 do nawet 1000 zł.

Powinieneś wiedzieć o tym, że z uwagi na skalę kosztów przy osi wielowahaczowej bardzo mocno liczy się czas reakcji. Udało Ci się szybko zidentyfikować uszkodzony wahacz? Objawy sprawią, że mechanik może postarać się wymienić tylko jeden z elementów. Ten, który akurat jest najmocniej zużyty. Chociaż rozwiązanie takie jest nie do końca dobre, bo zestaw wahaczy stanowi ciało połączone. Stan jednego elementu wpływa na pozostałe, a zużycie jednego z wahaczy oznacza, że pozostałe również nie są w stanie idealnym.

Kiedy możliwa jest regeneracja wahacza?

Kolejne pytanie często zadawane przez kierowców brzmi: czym jest regeneracja wahacza? Metalowe wahacze zachowują dobrą kondycję przez długi czas. Tego samego nie da się jednak powiedzieć o ich elementach mocujących. Może się zatem okazać, że sam wahacz nie ma pęknięć i nie jest wygięty. W przednim zawieszeniu Twojego samochodu jest jednak uszkodzona tuleja wahacza. Objawy w takim przypadku sprawiają, że samego wahacza wymieniać nie trzeba. A montaż nowej tulei to właśnie regeneracja.

W przypadku aluminiowych komponentów zawieszenia na ogół nie da się wymontować samej tulei. Nie zawsze też da się zdemontować uszkodzony sworzeń wahacza. Objawy awarii mimo wszystko wymagają reakcji z Twojej strony. A to musi oznaczać niestety wymianę całego wahacza.

Znajdź warsztat w swojej okolicy:

Uszkodzony wahacz. Czy można jeździć autem?

Bardzo szybko zorientujesz się, że w Twoim aucie jest uszkodzony wahacz. Objawy w postaci stuków słyszalnych w czasie jazdy będą stanowić główny sygnał mówiący o usterce. Co dalej? Powinieneś znaleźć fachowego mechanika w swojej okolicy i umówić wizytę samochodu w warsztacie. Fachowego, czyli takiego, za którym stoi znana marka i wykwalifikowana kadra. Dlatego idealnym wyborem jest sieć Q Service Castrol. Podejrzewasz, że w Twoim samochodzie jest uszkodzony wahacz? Czy można jeździć takim autem? Z całą pewnością nie. Wykonaj naprawę jak najszybciej i przywróć swojemu pojazdowi pełną sprawność.