Hak holowniczy – jaki model wybrać, różnice, cena

Niewielu kierowców korzysta z haka holowniczego codziennie. To jednak nie zmienia faktu, że jest to przydatne akcesorium samochodowe. Pozwala na zwiększenie możliwości transportowych pojazdu. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu haka? O tym w tym materiale.
Ikona zegarka 5 min czytania

Haki holownicze kojarzą się głównie z samochodami dostawczymi? To spory błąd. Idealnie sprawdzają się w przypadku aut wykorzystywanych do pracy. Jednak to w pojazdach prywatnych znacznie mogą poszerzyć możliwości transportowe. Dlatego wielu kierowców rozważa ich montaż.

Spis treści:

Hak w samochodzie – w jakich przypadkach się sprawdzi?

Haki holownicze do samochodów mogą odgrywać wiele ról. Przydają się do holowania przyczepy czy innego samochodu przy pomocy linki holowniczej w razie awarii. Możesz również używać haka do montażu bagażnika rowerowego lub platformy rowerowej. Zastosowanie haka w dużej mierze zależy jednak od jego parametrów, a w tym np. od obciążenia pionowego. Kluczowe są też możliwości uciągu samochodu. Inne będą w miejskiej Kii, a inne w SUV-ie BMW.

  • Drobna uwaga. Pamiętaj o tym, że czujniki cofania nie wiedzą o tym, że w twoim aucie jest zamontowany hak. Uważaj zatem podczas parkowania równoległego. Nie bierz pod uwagę wyłącznie wskazania czujników, oceniając odległość od innego pojazdu.

Przyczepka podpięta na hak

Rodzaje haków holowniczych. Akcesoria do haków

Z biegiem lat rynkowa oferta haków została mocno rozbudowana. Na który zdecydować się przy wyborze haka? Dużo zależy od potrzeb kierowcy, ale także i jego możliwości. Warto wybierać produkt na podstawie posiadanego budżetu, bo im głębiej w poniższą listę, tym droższy okaże się montaż.

  • Haki stałe – nie należy ich demontować lub nie da się ich wypinać. Nie wygląda to estetycznie, ale np. chroni tył pojazdu w razie kolizji drogowej.
  • Haki odkręcane – w takim przypadku można je w prosty sposób zdemontować w momencie, w którym kierowca ich nie potrzebuje.
  • Haki półautomatyczne – to haki wypinane, w których kula nie jest jednak zabezpieczona przed kradzieżą.
  • Haki automatyczne – kula nadal jest wypinana, ale haki wyposażone są w zamki blokujące.
  • Haki chowane pod zderzak – gdy kierowca nie korzysta z haka, może go za pomocą przycisku i po elektrycznym zdjęciu blokady, schować pod zderzakiem. W takim przypadku uchwytu nie widać w czasie jazdy.

Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Aby zamontować hak holowniczy w swoim samochodzie, najlepiej skorzystać z usług fachowego mechanika. To nie jest bowiem wyłącznie czysto mechaniczna kwestia przykręcenia kilku śrub. Należy również dokonać demontażu kilku maskownic i wpiąć wiązkę elektryczną dołączoną do haka do układu elektrycznego pojazdu. Tu konieczna jest już wiedza, dlatego na pomocy nie warto oszczędzać. Całe szczęście sam montaż nie jest drogi. Kosztuje zazwyczaj 300 do 400 zł.

Montaż haka holowniczego

Ceny zestawów zawierających ramę, wiązkę czy kulę haka zaczynają się już od 400 zł. Zakup wysokiej jakości haka holowniczego może jednak oznaczać wydatek szacowany na ponad 1000 zł. Zestawy fabryczne oferowane w ASO są nawet dwu- czy trzykrotnie droższe. Gdzie poszukiwać haków? Przydatne są chociażby sklepy internetowe lub wyszukiwarka. Kierowca może też zamówić hak przez mechanika lub skontaktować się z lokalnym sklepem motoryzacyjnym.

  • Jak zobaczyć ofertę renomowanych haków? Wystarczy kliknąć wyszukiwarkę i wpisać hasło Steinhof, Brink czy Westfalia. W ofercie tych marek można znaleźć odpowiedni hak do każdego samochodu.

Warto pamiętać o tym, aby hak wybrany do montażu w samochodzie posiadał homologację europejską zapisaną na tabliczce znamionowej. Tą powinien gwarantować producent lub dystrybutor. Jej obecność sprawdzi diagnosta podczas badania technicznego. Badanie to jest konieczne do wprowadzenia adnotacji mówiącej o obecności haka w pojeździe do dowodu rejestracyjnego. Bez wpisu zakup haka staje się bezsensowny. Kierowca nie będzie mógł go używać, a gdy złamie zakaz, grożą mu poważne konsekwencje. Nie warto ryzykować utraty dowodu rejestracyjnego i mandatu sięgającego 3000 zł.

Hak samochodowy a holowanie pojazdu

Przed podjęciem decyzji o holowaniu innego pojazdu warto sprawdzić parametry haka. Gdy te mówią o zerowej wartości uciągu, nadaje się on wyłącznie do montażu i przewożenia bagażnika na rowery. Holowanie innego auta, czy nawet przyczepy, jest zabronione. W takim przypadku hak można uszkodzić. Jeżeli siła uciągu jest wyższa niż 0 kg, warto dostosować ją do masy holowanego pojazdu. Szczególnie że wartość ta nie może być niższa niż masa samochodu osobowego i dostawczego, który zostanie zamocowany za pomocą linki.

Holowanie przy użyciu swojego pojazdu innego auta to sytuacja mocno opisana przepisami. Tu również kierujący muszą spełnić pewne warunki. Na obszarze zabudowanym holowanie nie może się odbywać z prędkością wyższą, niż 30 km/h. Poza obszarem zabudowanym limit to 60 km/h. Dodatkowo pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, a holowany być oznaczony trójkątem ostrzegawczym umieszczonym z tyłu z prawej strony.