Jak podłączyć i odłączyć akumulator krok po kroku – praktyczne wskazówki

Podłączenie lub odłączenie akumulatora w obecnych samochodach jest bardziej skomplikowana niż jeszcze 15 lat temu. W materiale podrzucamy wskazówki prawidłowego działania.
Ikona zegarka 4 min czytania

Obsługa akumulatora to umiejętność, która kiedyś była podstawowa. Wystarczyło mieć klucz płaski. Dziś motoryzacja się zmieniła. Auta stały się komputerami na kołach. Przez to odłączając i podłączając akumulator, kierowca ma zatem zdecydowanie więcej obowiązków. Jakich konkretnie? I jak prawidłowo wykonać procedurę?

Spis treści:

Wymiana akumulatora jest tylko kwestią czasu. Bateria stanowi bowiem element eksploatacyjny. Choć jego określona żywotność w dużej mierze zależy od nawyków kierowcy. Skrócić ją może np. głębokie rozładowanie, a także awaria rozrusznika, alternatora czy instalacji elektrycznej. Jak zatem prawidłowo podłączyć nowy akumulator? I jak wygląda sprawdzenie akumulatora przed zimą?

Jak bezpiecznie odłączyć i podłączyć akumulator?

Każdy akumulator ulegnie usterce w toku eksploatacji. Kierowca może zatem stanąć przed potrzebą wymiany zasobnika. Zakup nowego stanowi dopiero pierwszy z kroków. Należy go bowiem później podłączyć w samochodzie. W tym punkcie warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwsza dotyczy bezpieczeństwa. Kierowca musi wyłączyć silnik i poczekać aż ten ostygnie. Poza tym konieczne jest też wyłączenie odbiorników prądu.

Druga dotyczy kolejności. Najpierw czarny minus z rozładowanego akumulatora należy odpiąć. Zdjęcie bieguna ujemnego pozwoli na uniknięcie spięcia. W kolejnym kroku konieczne jest zdjęcie bieguna dodatniego. W miejsce bezpiecznie odłączonego akumulatora można włożyć nową baterię. Ją podłącza się odwrotnie. W pierwszej kolejności należy założyć klemę na ładunek dodatni, a drugiej ujemny. Dokładnie taka sama zasada jest stosowana w przypadku ładowarki do baterii. Zawsze należy podłączyć najpierw plus prostownika.

  • Podczas ponownego podłączania akumulatora w samochodzie należy pamiętać o uprzednim wyczyszczeniu klem. Konieczne jest usunięcie wszelkich zabrudzeń, zaśniedzenia i nalotów. Te mogłyby bowiem stać się przyczyną spadku napięcia i niekontrolowanego rozładowywania.

Czy trudno jest odłączyć akumulator samochodowy?

W większości przypadków starszych pojazdów zdejmowanie klemów z biegunów baterii nie jest procesem skomplikowanym. Wymaga jedynie użycia klucza płaskiego. W nowocześniejszych konstrukcjach praca komplikuje się i to z kilku powodów. Warto pamiętać o tym, że:

  • w miejscu mocowania klemy może się pojawić dodatkowa skrzynka z bezpiecznikami.
  • punkt montażowy samego akumulatora może znajdować się od dołu. Bez przedłużki do klucza grzechotkowego może nie dać się wykręcić śruby.
  • wyjęcie akumulatora sparaliżuje pracę podzespołów elektrycznych w samochodzie. Może oznaczać wykasowanie części ustawień.

W przypadku odłączania akumulatora i jego wymiany na nowy procedurę można powierzyć mechanikowi. Nieco gorzej ma się sprawa w sytuacji, w której kierowca chciał podłączyć baterię pod prostownik. Tak, aby naładować zasobnik i zapobiegać wyładowaniu akumulatora zimą. Ewentualnie zadbać o akumulator po dłuższym postoju. Tu kierujący jest już skazany tylko na siebie.

Czemu kolejność odłączania klem akumulatora samochodowego jest ważna?

Należy odłączyć baterię w określonej kolejności z uwagi na możliwość wystąpienia zwarcia. To może być spowodowane np. dotknięciem metalowym kluczem jednego z elementów nadwozia. W końcu minus pełni rolę przewodu powrotnego. On niejako domyka obwód elektryczny. Poza tym należy unikać jednoczesnego zdjęcia lub założenia klem podczas mocowania akumulatora. To skończyłoby się porażeniem prądem i powstaniem dotkliwych poparzeń.

Montaż akumulatora w aucie z komputerem

W przypadku nowoczesnych konstrukcji nie wystarczy podłączyć akumulator w samochodzie. Aby kierowca mógł uruchomić silnik, najpierw należy wykonać adaptację baterii. Bez niej pojazd nie dostrzeże urządzenia lub zacznie je ładować wyłącznie do poziomu, do którego uzupełniał zapasy prądu w zużytym zasobniku. Bo to w końcu komputer steruje całym procesem ładowania. Skutkiem skróconego cyklu rozładowania będzie szybkie uszkodzenie akumulatora nowego.

Aby wprowadzenie kodu akumulatora do sterownika było możliwe, mechanik musi posiadać komputer diagnostyczny z właściwym oprogramowaniem. Wykonanie adaptacji za pomocą specjalistycznego sprzętu w nowoczesnym samochodzie kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. Suma ta powinna zostać wliczona w usługę wymiany. Bez jej przeprowadzenia nie zaleca się samodzielnego odłączania akumulatora w nowoczesnym pojeździe.