Skraplacz klimatyzacji – co to jest i jak działa?

Skraplacz klimatyzacji często jest mylony z chłodnicą silnika. W materiale omawiamy podstawowe zagadnienia dotyczące tego podzespołu.
Ikona zegarka 6 min czytania

Jest wyposażony w rurki i lamele, to w nim temperatura krąży wraz z czynnikiem chłodniczym i to on jest jednym z ważniejszych elementów układu klimatyzacji w samochodzie. Jaką rolę pełni skraplacz? Czy parownik i skraplacz to te samej elementy?

Spis treści:

Skraplacz klimatyzacji wygląda trochę jak chłodnica cieczy silnika zamontowana w układzie chłodzenia. Posiada drobne lamelki i również jest wyposażona w rurki. Różnica? Część klimatyzacji zamontowana jest przed chłodnicą cieczy. I co ważne, jest wyposażona we własny wentylator oraz odgrywa podobną rolę, ale w innym systemie auta.

Za co odpowiada skraplacz klimatyzacji?

Skraplacz klimatyzacji, zwany również chłodnicą, jest klasycznym wymiennikiem ciepła. Jaką pełni rolę? Gwarantuje szczelność układu klimatyzacji samochodowej. Do tego warunkuje schłodzenie powietrza dystrybuowanego do wnętrza auta i tym samym odpowiada za wydajność układu klimatyzacji. To w dużej mierze za jego sprawą kierowca i pasażerowie mogą się cieszyć przyjemnym chłodem, wydobywającym się z kanałów wentylacyjnych.

Jak działa skraplacz klimatyzacji?

Para czynnika chłodniczego wpływa do górnej części skraplacza. Trafia tam wprost ze sprężarki, która poddaje go działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury. Ogrzany czynnik w skraplaczu jest chłodzony – po części za sprawą strumienia powietrza generowanego podczas jazdy, a po części za sprawą wentylatora (gdy np. auto stoi w korku). Pod wpływem obniżenia temperatury, skrapla się w ciecz. Przejście ze stanu gazowego na ciekły może się odbywać dynamicznie.

Czynnik chłodniczy ponownie zmienia stan na gazowy dopiero w kolejnym kroku. Wtedy, gdy dochodzi do jego rozprężenia w parowniku klimatyzacji. Wtedy także oddaje on niską temperaturę powietrzu, które trafia do kabiny pojazdu. Z niego natomiast odbiera ciepłotę i ponownie wraca do kompresora. A z tego opisu wynika jedno. Skraplacz i parownik to wymienniki ciepła. Nie są jednak tymi samymi elementami.

  • Jako ciekawostkę warto dodać, że między skraplaczem i parownikiem pojawia się jeszcze jeden element. Jest nim osuszacz. To on odbiera i magazynuje wilgoć, która znajduje się w czynniku chłodniczym.

Czy trzeba wymienić skraplacz w układzie klimatyzacji samochodowej okresowo?

Skraplacz klimatyzacji nie jest typową częścią eksploatacyjną w pojeździe. Nie ma określonego interwału wymiany. Tym bardziej że nowy skraplacz klimatyzacji zamontowany przez producenta w fabryce, przy odrobinie dbałości serwisowej ze strony kierowcy, może starczyć na „całe życie” pojazdu.

Obowiązku okresowej wymiany nie ma. To jednak nie zmienia faktu, że mechanik obsługujący pojazd, podczas przeglądu klimatyzacji, powinien sprawdzić stan skraplacza. To podstawowa procedura. Szczególnie że najczęstsze usterki tego elementu mają charakter typowo mechaniczny. Można je zatem dostrzec już na pierwszy rzut oka. Nie są wcale trudne do oceny.

Na czym polega usterka skraplacza klimatyzacji w samochodzie?

Skraplacz klimatyzacji samochodowej jest częścią eksploatacyjną. Choć cieszy się opinią raczej trwałej. Co może doprowadzić zatem do jej awarii? Czynników jest kilka. Warto wspomnieć m.in. o:

  • uszkodzeniu mechanicznym. To najczęstszy powód problemów. Konieczność przepływu powietrza przez skraplacz sprawia, że musi być umieszczony z przodu auta. I to właśnie ta lokalizacja może decydować o awarii. Skraplacz jest narażony na uszkodzenia powstałe w wyniku uderzeń kamieni wypadających spod kół poprzedzających aut. Może zostać też uszkodzony w wyniku kolizji albo drobinek piasku czy soli drogowej, które dostaną się między lamele.
  • korozji i to zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. O utlenianiu zewnętrznej warstwy podzespołu mogą zadecydować rozbite owady, sól drogowa lub agresywne środki stosowane na myjniach. Wewnętrzną strukturę osłabia zbyt rzadka wymiana czynnika chłodniczego lub osuszacza. To prowadzi do gromadzenia się wilgoci w klimie.
  • awarii wentylatora skraplacza umieszczonego pod maską. Jego niesprawność może mieć zasadniczy wpływ na działanie klimatyzacji w aucie. Uszkodzenia najczęściej dotyczą natomiast problemów z zasilaniem. To czasami wynik niesprawności kostki elektrycznej, a czasami spalenia silnika.

Usterka chłodnicy klimatyzacji samochodowej nie zostanie wykryta np. podczas przeglądu technicznego. Kierowca musi ją wykryć na własną rękę. O niesprawności poinformują go objawy w postaci tego, że klimatyzacja przestaje działać lub działa z bardzo niską efektywnością latem.

Problem z nieszczelnością skraplacza jest o tyle duży, że za jego sprawą dochodzi do wycieku czynnika chłodniczego. Wraz z nim ucieka również olej smarujący kompresor klimatyzacji. Zatem gdy klimatyzacja przestanie działać, w tym chłodzić, lepiej zrezygnować z niej w czasie późniejszej eksploatacji. Przynajmniej do czasu wizyty w serwisie. W przeciwnym razie może dojść do zatarcia sprężarki – ta straci bowiem smarowanie. To poszerzy jedynie skalę usterki i sumę kosztów ewentualnej wizyty w warsztacie.

Ile kosztuje wymiana skraplacza?

Nowa chłodnica klimatyzacji ma zróżnicowaną cenę. Czasami nowy skraplacz kosztuje 180, a czasami 800 zł. Dużo zależy od konkretnego modelu samochodu. Im większy i bardziej luksusowy, tym kwota jest wyższa. Koszt wymiany na ogół sięga z kolei sumy na poziomie 150 do 400 zł. Dużo zależy od dostępu do części i tym samym stopnia skomplikowania naprawy. Na tym jednak wydatki kierowcy się nie kończą.

Problem z wymianą skraplacza polega na tym, że uszkodzenie na ogół oznacza otwarcie układu. Ucieka z niego czynnik chłodniczy, a w jego miejsce dostaje się powietrze. Nie wystarczy zatem wymienić skraplacz. Konieczne jest także płukanie całego układu klimatyzacji, montaż nowego osuszacza oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego. To oznacza, że kwota naprawy poszerzy się o sumę wynoszącą od 600 do 1000 zł. Dużo zależy od tego czy w aucie zastosowany jest czynnik chłodniczy starego, czy nowego typu.

Skorzystaj z usługi przeglądu klimatyzacji w jednym z naszych serwisów- przegląd klimatyzacji