Zaparowane szyby w aucie to jeden z minusów jesieni. Osadzająca się na szybach para wodna mocno ogranicza widoczność i może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jakie są przyczyny parowania szyb i co zrobić, żeby szyby nie parowały w samochodzie? Oto niezawodne sposoby na zaparowane szyby w samochodzie, które przydadzą się nie tylko zimą i jesienią.
Spis treści:
Dlaczego szyby w aucie parują? Przyczyny problemu
Zbierająca się na szybach para wodna to problem, który dotyka wielu kierowców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dla wielu z nich zjawisko parowania szyb jest codziennością, z którą muszą mierzyć się przed każdym wyjazdem do pracy. Ciągłe przecieranie szyb szmatką lub gąbką nie ma jednak większego sensu, dlatego warto wiedzieć, jak rozwiązać ten problem.
Przyczyną parowania szyb w samochodzie jest wilgoć zbierająca się we wnętrzu. Wysoka wilgotność powietrza wraz z różnicą temperatur powodują kondensację pary wodnej. Osiada ona na najzimniejszych elementach kabiny samochodu, czyli na szybach. Choć problem występuje głównie jesienią i zimą, wilgoć w samochodzie może pojawiać się również latem. Parujące szyby w samochodzie podczas deszczu są równie uciążliwym mankamentem.
Jeśli szyby w samochodzie parują wyjątkowo intensywnie, warto sprawdzić też inne elementy:
- Filtr przeciwpyłkowy – zapchany filtr kabinowy utrudnia wymianę powietrza w samochodzie i sprzyja gromadzeniu się wilgoci. Regularna wymiana filtra kabinowego poprawi wentylację i ułatwi odparowanie szyb.
- Nieszczelna nagrzewnica – nadmiar wilgoci w aucie może być spowodowany wyciekiem płynu chłodniczego z nagrzewnicy. Usterka nagrzewnicy lub radiatora nie tylko powoduje parowanie szyb, ale może również skończyć się awarią silnika, dlatego nie wolno jej bagatelizować.
- Zużyta uszczelka – wpływ na parowanie szyb ma także stan uszczelek. Jeśli szyby w Twoim aucie parują głównie w czasie deszczu, upewnij się, że uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika są szczelne. Stan uszczelek drzwiach można sprawdzić podczas ulewy lub w trakcie mycia auta na myjni samochodowej. Zwróć też uwagę na uszczelnienie szyb samochodowych.
- Niesprawny nawiew – czasem przyczyną zaparowanych szyb jest niedziałający nawiew. Brak cyrkulacji powietrza prowadzi do zbierania się wilgoci wewnątrz kabiny. Jeśli natomiast da się włączyć nawiew, ale nie można skierować go na przednią szybę, również doprowadzi to do problemu parujących szyb.
- Brudne szyby – zabrudzone szyby ograniczają widoczność, a dodatkowo sprzyjają osadzaniu się pary wodnej.
Zaparowane szyby w aucie – jaki nawiew?
Jak pozbyć się pary z szyb podczas jazdy samochodem? Przede wszystkim należy włączyć nawiew i skierować go bezpośrednio na szyby. W ten sposób uda się osuszyć szyby i zapobiec osadzaniu się pary wodnej. Pomoże też przetarcie szyb irchą, gąbką lub gumową ściągaczką.
Co ciekawe, w okresie zimowym ciepły nawiew wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli szyby parują, w samochodzie z klimatyzacją najlepiej włączyć chłodny nawiew. Wynika to z faktu, że klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, ale i osusza je. Włączając klimatyzację, możesz poradzić sobie z zaparowanymi szybami znacznie szybciej niż przy użyciu samego nawiewu. W przypadku tylnej szyby pomocne jest włączenie podgrzewania.
Jak wyeliminować nadmierne parowanie szyb w samochodzie? Sposoby na parujące szyby
Jeśli stan uszczelek przy drzwiach jest w porządku, a płyn chłodzący nie dostaje się do wnętrza, warto rozprawić się z uciążliwym mankamentem. Sposoby na zaparowane szyby w aucie nie są skomplikowane, ale wymagają gruntownego działania. Jak odparować szyby w aucie i zapobiec osadzaniu się wilgoci?
- Wymień filtr kabinowy – to podstawa, aby udrożnić wentylację i wyeliminować zapach stęchlizny.
- Dokładnie umyj szyby – brud na szybach potęguje parowanie szyb.
- Usuń z wnętrza przedmioty, które gromadzą wilgoć, np. koce, poduszki czy ubrania.
- Nałóż na szyby preparat typu antypara. Środek ten jest hydrofobowy i zapobiega parowaniu szyb. Zaleca się, by na jednej z szyb nie stosować preparatu. Dzięki temu para wodna znajdzie miejsce, gdzie będzie mogła się kondensować. Najlepiej, jeśli jest to lewa tylna szyba, czyli ta najrzadziej używana przez kierowcę.
- Umieść we wnętrzu pochłaniacz wilgoci, który osuszy pojazd i zmniejszy problem parujących szyb. Saszetkę z preparatem umieść na podszybiu lub pod fotelem samochodu.
Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie
Istnieją również domowe sposoby na walkę z zaparowanymi szybami. Co ciekawe, wiele z nich ma wysoką skuteczność. Jak pozbyć się wilgoci z auta? Specjalistyczny pochłaniacz wilgoci można awaryjnie zastąpić skarpetą wypełnioną… kocim żwirkiem. Silikonowy żwirek dla kota jest silnie higroskopijny i skutecznie wchłania wilgoć. Zamiast preparatu zapobiegającego osadzaniu się pary wodnej na szybach możesz natomiast użyć pasty do zębów lub pianki do golenia. O tym, że oba sposoby działają, przekonasz się, nakładając piankę lub pastę tylko na część szyby.
Parujące szyby w aucie od wewnątrz – jak temu zapobiec?
Walka z parującymi szybami to przede wszystkim zapobieganie nadmiernej wilgoci we wnętrzu. Zimą warto więc zamienić miękkie dywaniki gumowymi wycieraczkami, które nie pochłaniają wody. Pamiętaj też, aby nie wnosić do wnętrza śniegu ani błota. Najlepiej otrzepać ubranie i buty, zanim zasiądziemy za kierownicą. Dodatkowo regularnie używaj klimatyzacji. Dzięki temu utrzymasz odpowiednią wilgotność powietrza we wnętrzu, a dodatkowo zadbasz o kompresor klimatyzacji. Naprawa zatartej sprężarki bywa bardzo droga.
Jeżeli mimo zastosowania pochłaniacza i regularnego wietrzenia samochodu poziom wilgoci nadal jest wysoki, poszukaj źródła problemu. W wielu przypadkach problemem okazuje się niewielka nieszczelność, np. uszkodzona szyba, zgnieciona uszczelka drzwi lub zapchany odpływ wody. Sygnałem alarmującym jest woda utrzymująca się pod tapicerką podłogową lub w zakamarkach bagażnika.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.