Wymiana filtra kabinowego – jak często należy to robić?

Filtr kabinowy, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za filtrowanie powietrza dostającego się do wnętrza samochodu. Od jego stanu może zależeć komfort podróżowania, dlatego warto pamiętać o regularnych wymianach.
Ikona zegarka 11 min czytania

Wymiana filtra kabinowego to jedna z podstawowych czynności eksploatacyjnych. Łatwo o niej zapomnieć, bo filtr kabinowy nie wpływa na pracę silnika czy zachowanie samochodu. Zbyt rzadka wymiana filtra przeciwpyłkowego prowadzi jednak do nieprzyjemnych konsekwencji i obniża komfort jazdy samochodem. Jak wymienić filtr kabinowy i co ile kilometrów warto to robić? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z filtrem kabinowym.

Spis treści

1. Czy wiesz, czym jest kabinowy filtr powietrza?
2. Czym grozi zbyt rzadka wymiana filtra kabinowego?
2.1. Rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów
2.2. Zaparowane szyby samochodowe
2.3. Nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych
2.4. Przegrzanie silnika dmuchawy
2.5. Nieprawidłowa praca nawiewu i klimatyzacji
3. Filtr kabinowy – co ile wymiana?
4. Filtr kabinowy – gdzie jest montowany najczęściej?
5. Jak wymienić filtr kabinowy?
6. Wymiana filtra kabinowego w warsztacie – czy warto?

Utrzymanie świeżego powietrza w kabinie pasażerskiej to jeden z czynników, który wpływa na komfort podróżowania. Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może obniżać koncentrację, powodować niedotlenienie mózgu i wzmagać poczucie senności. Z tego powodu nie zaleca się długotrwałego podróżowania z zamkniętym obiegiem powietrza w aucie.

Którędy jednak powietrze dostaje się do wnętrza samochodu, gdy zamknięte są wszystkie szyby? Trafia tam przez wloty powietrza znajdujące się pomiędzy maską a przednią szybą, odizolowane od komory silnika. Aby jednak do kabiny pasażerskiej nie dostały się żadne zanieczyszczenia, w niemal wszystkich współczesnych samochodach stosuje się filtr kabinowy. Sprawdź, co to jest filtr kabinowy, gdzie jest montowany i jak często go wymieniać.

Zobacz także: Zapchany filtr paliwa – objawy, przyczyny, działanie

Czy wiesz, czym jest kabinowy filtr powietrza?

Filtr kabinowy to jeden z filtrów samochodowych, stosowany do filtrowania powietrza dostającego się do wnętrza kabiny. Nazywany jest także przeciwpyłkowym lub pyłkowym. Nie należy go mylić z filtrem powietrza umieszczanym w kolektorze dolotowym. Ich zadania są zupełnie różne. Kabinowy filtr powietrza nie odpowiada za powietrze trafiające do silnika i tworzące mieszankę paliwowo-powietrzną, a za to, którym oddychają podróżujący samochodem. Filtr ten z czasem się zużywa, stąd tak ważna jest regularna wymiana filtra kabinowego.

Budowa filtra kabinowego nie różni się zbytnio od konstrukcji klasycznego filtra powietrza. To wkład o prostokątnym kształcie, wypełniony plisowanym materiałem filtrującym. Kształt filtra przeciwpyłkowego różni się w zależności od modelu samochodu, wersji wyposażeniowej i rocznika, dlatego warto wyszukiwać części po kodzie VIN. Największa różnica między filtrami kabinowymi dotyczy jednak rodzaju wkładu. Dostępne są różnego rodzaju materiały filtrujące, a także dodatkowe warstwy wychwytujące inne zanieczyszczenia. Podstawowe rodzaje filtrów kabinowych to:

  • Filtry jednowarstwowe – jest to najczęściej spotykany typ filtrów kabinowych. Filtr jednowarstwowy odpowiada za filtrowanie zanieczyszczeń o największych frakcjach, np. piasku, liści, pyłków czy kurzu. Skutecznie oczyszcza powietrze z zabrudzeń większych niż ok. 10 μm. Dla porównania ludzki włos ma średnicę od 30 do 120 μm. Jednowarstwowe filtry wciąż cieszą się sporą popularnością, jednak kierowcy coraz częściej wybierają zamienniki wielowarstwowe o lepszych właściwościach.
  • Filtry z węglem aktywnym – filtry kabinowe z węglem aktywnym oprócz zwykłej warstwy filtrującej mają dodatkową, węglową powłokę. Odpowiada ona za absorbowanie gazów oraz spalin, dzięki czemu filtr skutecznie wychwytuje najdrobniejsze zanieczyszczenia. Zalety filtra kabinowego z warstwą węglową docenią przede wszystkim alergicy oraz osoby podróżujące głównie w mieście, gdzie zanieczyszczenie spalinami jest największe. Dodatkowym plusem węgla aktywnego jest pochłanianie niemiłych zapachów.
  • Filtry antybakteryjne – najlepsze filtry kabinowe oprócz warstwy z węglem aktywnym mają powłokę polifenolową. Naturalne polifenole mają działanie antybakteryjne i antyalergiczne. Warstwa antybakteryjna pomaga w zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów i zapobiega rozwojowi patogenów wewnątrz kanałów wentylacyjnych.

Wymiana filtra kabinowego

Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiana filtra powietrza w swojej okolicy:

Czym grozi zbyt rzadka wymiana filtra kabinowego?

Regularna wymiana filtra kabinowego jest bardzo ważna, ale czy wiesz, jakie są skutki zaniedbań? Pierwszym wyraźnie zauważalnym objawem jest brzydki zapach wydobywający się z nawiewu, ale świadczy on już o poważnym zabrudzeniu układu. Wiele problemów może wystąpić wcześniej, jednak kierowcy nie zawsze wiedzą, że odpowiada za nie zużyty filtr kabinowy. Wymiana filtra pomaga, ale jeśli zanieczyszczeń było sporo, może być konieczne również czyszczenie kanałów wentylacyjnych. Sprawdź, jakie są najpowszechniejsze konsekwencje zbyt rzadkiej wymiany filtra kabinowego.

Rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów

Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z niewymienianiem filtra kabinowego jest rozwój szkodliwych dla zdrowia patogenów. Niektóre jedynie pogarszają samopoczucie i powodują ból gardła, jednak wiele z nich może doprowadzić do poważniejszych chorób, np. zapalenia płuc. Wilgotne warunki w wentylacji samochodowej są wprost idealnym miejscem do rozwoju bakterii, wirusów, grzybów czy pleśni. Stąd też zalecana jest nie tylko wymiana filtra kabinowego, ale i regularna dezynfekcja klimatyzacji samochodowej. Można to zrobić m.in. przy pomocy generatora ozonu.

Zaparowane szyby samochodowe

Pierwsze dni jesieni to dla wielu kierowców powrót znanego problemu, czyli zaparowanych szyb. Co ciekawe, zbierająca się na szybach para wodna może mieć związek właśnie ze zużyciem filtra kabinowego. Zapchany i zanieczyszczony filtr kabinowy utrudnia klimatyzacji osuszanie powietrza, a dodatkowo sam zbiera sporo wilgoci. Efektem jest wysoka wilgotność we wnętrzu, która prowadzi nie tylko do zaparowania szyb, ale i rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych

Drobiny liści i traw znajdujące się na filtrze kabinowym wcześniej czy później zaczynają gnić. Charakterystyczny zapach zgnilizny i stęchlizny to znak, by sprawdzić stan filtra kabinowego. Czasem wystarczy usunąć z jego powierzchni zgniły liść, jednak w większości przypadków kończy się odgrzybianiem klimatyzacji i wymianą filtra kabinowego. Warto to zrobić jak najszybciej, zanim pleśń i patogeny zagnieżdżą się wewnątrz samochodu, np. na tapicerce.

Przegrzanie silnika dmuchawy

W sytuacji, gdy filtr kabinowy zapcha się nieczystościami w całości, może dojść nawet do przegrzania silnika dmuchawy. Znacznie pogorszony przepływ powietrza utrudnia zadanie wiatrakowi dmuchawy, a warto pamiętać, że jego silnik chłodzony jest owiewającym powietrzem. Gdy tego zabraknie, łatwo o uszkodzenie elementu. Zmianę pracy wentylatora dmuchawy rozpoznasz także po niecodziennych odgłosach wydobywających się z wentylacji samochodowej.

Sprawdź też: Filtr oleju – co ile wymiana? Zobacz, czy to już!

Nieprawidłowa praca nawiewu i klimatyzacji

Naturalną konsekwencją zbyt rzadkiej wymiany filtra kabinowego jest oczywiście nieprawidłowe działanie nawiewu. Filtr kabinowy wspiera działanie klimatyzacji i osusza powietrze, a zużyty egzemplarz może wręcz zwiększać wilgotność we wnętrzu samochodu. Jeśli włączenie nawiewu na szyby powoduje jeszcze większe zaparowanie szyb, zamiast pomagać w walce z problemem, warto sprawdzić, w jakim stanie jest filtr kabinowy. Wymiana filtra poprawi też przepływ powietrza, a zatem i skuteczność wentylowania kabiny.

Wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy – co ile wymiana?

Zastanawiasz się, co ile wymiana filtra kabinowego jest wskazana? Specjaliści zalecają, by wymieniać filtr przynajmniej raz w roku lub co 15 tys. km. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wymiana raz lub dwa razy rocznie, co ok. 6 miesięcy – na przykład: przed wiosennym pyleniem roślin i przed sezonem zimowym, poprzedzonym wilgotną jesienią. Warto jednak pamiętać, że zużycie filtra kabinowego mogą przyspieszać trudne warunki, np.:

  • jazda w mocno zapylonym terenie,
  • częste stanie w korkach i jazda głównie w ruchu miejskim,
  • dojazd do posesji po nieutwardzonej drodze,
  • parkowanie w pobliżu budowy lub ruchliwej drogi,
  • duża ilość pylących roślin w okolicy.

Na częstszą wymianę filtra kabinowego, dwa razy w roku lub co 10 tys. km, w większości przypadków decydują się również alergicy. Jest to istotne zwłaszcza przed sezonem wiosenno-letnim, gdy coraz więcej roślin zaczyna pylić. Pierwsze alergeny pojawiają się już w styczniu (leszczyna), jednak największe stężenie pyłków jest w czerwcu, lipcu i na początku sierpnia.

Stan filtra kabinowego można sprawdzić, wyjmując go z obudowy. Zanieczyszczenia najłatwiej dostrzeżesz na filtrze jednowarstwowym, który ma białą lub kremową barwę. Filtry z węglem aktywnym są szare, dlatego nie należy mylić ich koloru ze zużyciem. Jeśli jednak będą mocno zanieczyszczone, zawilgocone lub spleśniałe, na pewno nie umknie to Twojej uwadze. Aby zwiększyć żywotność filtra powietrza, pamiętaj o tym, by regularnie usuwać liście sprzed przedniej szyby. Zatkany odpływ wody może sprawić, że zacznie ona przeciekać do kanałów wentylacyjnych samochodu.

Filtr kabinowy – gdzie jest montowany najczęściej?

Zanim opiszemy, jak założyć filtr kabinowy, warto wyjaśnić, gdzie go znaleźć. Wbrew pozorom zlokalizowanie filtra przeciwpyłkowego nie jest proste i w wielu samochodach wymaga to demontażu wielu elementów, np. schowka, podszybia, plastikowych zaślepek lub nawet pedału gazu. Filtr montowany jest między kabiną pasażerką a komorą silnika, jednak może znaleźć się w różnych zakamarkach.

W samochodach japońskich filtr kabinowy umieszczany jest najczęściej przed fotelem pasażera, w okolicy schowka na rękawiczki. Do filtra można najczęściej dostać się pod schowkiem, ale czasem konieczne jest wyjęcie schowka. Przydaje się wówczas śrubokręt i zestaw kluczy. Inne popularne miejsce montażu filtra kabinowego to konsola środkowa. Filtr wsuwany jest wówczas od boku, przy przestrzeni na nogi pasażera. W niektórych modelach obsługuje się go od frontu i jest zakryty zaślepką.

Nieco inaczej bywa w samochodach europejskich. W ich przypadku filtr montowany jest często przy podszybiu. Dostęp do niego jest wówczas od strony komory silnika, a nie kabiny pasażerskiej. Filtr ukryty jest w plastikowej skrzynce, która znajduje się z prawej strony samochodu. Nie zawsze jest ona łatwo dostępna i w wielu przypadkach niezbędne jest zdemontowanie podszybia, uszczelek czy innych elementów znajdujących się pod maską.

Filtr kabinowy Bosch

Najwięcej kłopotu sprawiają jednak filtry montowane w pobliżu nóg kierowcy lub na konsoli centralnej, dostępne od strony kierowcy. Wówczas wymaga to nie tylko odkręcenia plastikowej obudowy kokpitu, ale i pedału gazu. Szczegółowe informacje na temat tego, jak wymienić filtr kabinowy, gdzie jest jego obudowa i jaki filtr wybrać, znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu.

Jak wymienić filtr kabinowy?

Procedura wymiany filtra kabinowego nie jest trudna i największym wyzwaniem jest zazwyczaj jego zlokalizowanie oraz odkręcenie elementów, które mogłyby przeszkadzać. Należy uważać, by nie wyłamać plastikowych zaczepów oraz gniazd – w kilkunastoletnich samochodach mogą łatwo się kruszyć. Upewnij się też, czy nie trzeba odpiąć wiązek przewodów, bo wyrwanie ich dołoży sporo pracy.

Gdy uda Ci się dostać do filtra kabinowego, wyjmij zużyty wkład. Wiele zanieczyszczeń wyleci pewnie na podłogę, dlatego od razu przygotuj odkurzacz z końcówką szczelinową. Przyda się także do wyczyszczenia obudowy filtra, w której znajduje się jeszcze sporo piasku, liści czy kurzu. Możesz też wywiać brud przy pomocy sprężonego powietrza.

Jak założyć filtr kabinowy? Przed montażem upewnij się, jaki jest kierunek przepływu powietrza. Oznacza się go na filtrze strzałką oraz napisem „air flow”. Filtry przeciwpyłkowe bez plastikowej osłonki są elastyczne i delikatne, dlatego należy wsuwać je do gniazda z wyczuciem, by ich nie uszkodzić.

Przeczytaj również: Filtr powietrza – co ile wymiana? Sprawdź, czy to już!

Jeśli wyczujesz opór, wysuń filtr i sprawdź, czy wewnątrz obudowy nie ma przeszkody. Po zamocowaniu filtra na miejscu upewnij się, że szczelnie przylega do gniazda montażowego. Krawędzie filtra muszą szczelnie przylegać do obudowy, w innym przypadku do wentylacji samochodowej przedostanie się masa zabrudzeń. Wyczyszczenie kanałów z piasku, kurzu i roślin będzie bardzo trudne.

Mechanik wymieniający filtr kabinowy

Wymiana filtra kabinowego w warsztacie – czy warto?

Ceny filtra kabinowego rzadko przekraczają 100 zł, a jego wymiana jest nieskomplikowana, dlatego wielu kierowców decyduje się na samodzielny serwis samochodu. Jest to opłacalne zwłaszcza w porównaniu z wizytą w ASO, która może uszczuplić portfel nawet o kilkaset500-1000 zł. W niektórych modelach samochodów wymiana filtra przeciwpyłkowego jest jednak dość skomplikowana, dlatego lepiej powierzyć ją specjalistom. Aby zaoszczędzić pieniądze, skorzystaj z usług niezależnych serwisów Q Service Castrol. W renomowanym serwisie dowiesz się, jak dobrać wysokiej jakości zamiennik i unikniesz kłopotu z zamówieniem niepasującego filtra. Doświadczony mechanik wyjaśni Ci także, co ile wymiana filtra kabinowego jest zalecana w Twoim przypadku.