Jesień – sprawdź płyn hamulcowy w swoim samochodzie

Jesień i wymiana opon na zimowe, to idealny moment do sprawdzenia stanu płynu hamulcowego!
Ikona zegarka 4 min czytania

Jesień i wymiana opon na zimowe, to idealny moment do sprawdzenia stanu płynu hamulcowego!
ATE oferuje warsztatom samochodowym kompletne rozwiązania do profesjonalnej obsługi układów hamulcowych w tym wymiany płynu hamulcowego.

Płyny hamulcowe wymagają regularnej kontroli i wymiany. Płyny należą do elementów eksploatacyjnych w pojazdach i powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

 • Z reguły wymiana powinna nastąpić po roku do maksymalnie dwóch latach eksploatacji. Płyny bowiem odgrywają kluczową role do prawidłowego działania systemów hydraulicznych. Ich zadaniem jest przenoszenie ciśnienia w układzie hamulcowym i smarowanie oraz ochrona przed korozją komponentów hydraulicznych.
 • Płyny hamulcowe dla nowoczesnych pojazdów powinny charakteryzować się możliwie wysokim punktem wrzenia suchego. Jeśli punkt wrzenia jest zbyt niski, przy dużym obciążeniu układu hamulcowego powstają opary, które w formie pęcherzy powietrza pozostają wewnątrz układu hamulcowego przez co wydłużają drogę pedału hamulcowego i w najgorszym przypadku powodują nawet utratę hamulca!


Nowoczesne płyny hamulcowe muszą gwarantować i umożliwiać szybka i prawidłową prace nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.

 • ABS i ESP® poprzez stała niskowiskozyjność przy bardzo szerokim spektrum temperaturowym. Płyny hamulcowe na bazie glikolu – NAJLEPIEJ – spełniają te wymogi. Równocześnie z uwagi na wysoka higroskopijność – pobierają wodę z otoczenia. To prowadzi do spadku punktu wrzenia oraz utraty właściwości ochronnych przed korozja.
 • Również niskowiskozyjność płynu hamulcowego zmienia się wraz ze wzrastającą zawartością wody, co upośledza działanie systemów bezpieczeństwa : ABS i ESP.
 • W związku z tym konieczne jest kontrolowanie glikolowych płynów hamulcowych i regularna wymiana. Wymiana płynu hamulcowego jest konieczna także wtedy gdy płyn w pojeździe osiągnie wskazywany przez producenta interwał wymiany ( 12 lub 24 miesiące).  ATE oferuje wszystko co jest niezbędne do profesjonalnej i szybkiej diagnozy oraz wymiany płynu hamulcowego.

Płyn hamulcowy idealny do samochodów jeżdżących po europejskich drogach!

Oferta płynów hamulcowych ATE zawiera płyny DOT3, DOT 4 dla Oldtimerów ale i nowoczesnych pojazdów, a także płyny do jazdy sportowej oraz wysoko technologiczne płyny do systemów ESP®.

 •  
 • Większość producentów samochodów zalewają układy hamulcowe fabrycznie w płyn niskowiskozyjny o specyfikacji: DOT 4, klasa 6 (zgodnie z ISO 4925). Płyn hamulcowy ATE SL.6, jest płynem o identycznej specyfikacji: prawdziwy multitalent wśród płynów hamulcowych w ofercie ATE. Ten wysoko techniczny płyn może znaleźć zastosowanie we wszystkich pojazdach po 1990 r i został specjalnie stworzony do pracy z elektronicznymi systemami hamulcowymi.
 • Płyn ten ma szczególnie niską wiskozyjność, wysoki punkt wrzenia suchego i mokrego oraz ulepszona smarowność i podwyższona ochronę antykorozyjną . Dla specjalnego zastosowania w sportach motorowych ATE oferuje płyn hamulcowy  Typ 200 oraz Super Blue Racing. Płyny te wyróżniają się doskonałymi możliwościami wiązania wody i minimalny punkt spadku wrzenia.

Profesjonalne przyrządy kontrolno-serwisowe oraz ochrona środowiska dzięki systemom utylizacji zużytego płynu hamulcowego.

Już od ponad 40 lat ATE rozwija Dział Wyposażenia warsztatowego niezbędnego do profesjonalnej obsługi układów hamulcowych we wszystkich autach europejskich oraz spoza Europy.

 • Przyrządy do wymiany płynu hamulcowego i odpowietrzania układów hamulcowych są dziś niezbędne w każdym warsztacie który chce fachowo i szybko serwisować układy hamulcowe. ATE wie o tym doskonale ponieważ pod jej logiem powstała i działa najstarsza funkcjonująca w Europie profesjonalna siec warsztatowa wyspecjalizowana w układach hamulcowych : ATE Centrum Hamulcowe.
 • Dla wszystkich którzy zaufali jakości ATE od ponad 40 lat firma ATE oferuje wiele pokoleń urządzeń do wymiany płynu hamulcowego. Najpopularniejsze modele to:  FB 30 ,  FB 30S oraz FB 5E. Dwa pierwsze przyrządy są najpopularniejszymi modelami stosowanymi w Polsce w serwisach autoryzowanych oraz nieautoryzowanych w tej grupie przyrządów.  
 • Stuprocentową pewność o faktycznym stanie płynu hamulcowego w pojeździe otrzymamy tylko poprzez pomiar temperatury wrzenia. ATE oferuje w tym celu poręczny tester BFT 320 P – jedyny tester z wydrukiem wyniku pomiaru na rynku!
 • Tester  umożliwia wygodny pomiar ze zbiorniczka wyrównującego w pojeździe. W prosty sposób menu prowadzi użytkownika aż do ukazania się po około 30 sekundach dokładnego wyniku pomiaru. Po uzyskaniu wyniku- przyrząd  zaleci wymianę płynu hamulcowego jeśli jest konieczna.
 • ATE oferuje także całe systemy zbierania , przechowywania i utylizowania zużytego płynu hamulcowego. Przygotowane zostały w tym celu : małe butelki do podłączania przy pojeździe po 220 litrowe pojemniki zbiorcze do zlewania zużytego płynu hamulcowego.