Technologia poprawia nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale i komfort. Dobrym przykładem rozwiązania drugiego typu jest ogrzewanie postojowe. Jak działa webasto i do czego służy?
Spis treści:
Kierowcy wiedzą, że webasto nagrzeje wnętrze samochodu. Nie do końca wiedzą jednak, na jakiej zasadzie się to odbywa. A to nadal nie jest jedyna informacja, którą warto poznać na temat systemu. Czym jest i jak działa to rozwiązanie? Poniżej pakiet pełnej wiedzy.
Czym jest webasto?
Webasto to potoczna nazwa ogrzewania postojowego. Potoczna, bo wzięta od nazwy firmy Webasto, która jest szczególnie znana z produkcji agregatów grzewczych. Mówiąc w skrócie, webasto jest niezależnym układem grzewczym. Jest potrzebny do nagrzania wnętrza auta oraz silnika do optymalnej temperatury. Choć nie tylko. Bo sprawdza się także na postoju czy latem. W efekcie webasto może przydać się np. w przypadku kamperów, aut dostawczych czy samochodów technicznych.
Jak działa ogrzewanie postojowe?
Webasto samochodowe oparte na agregacie spalinowym działa przede wszystkim w oparciu o jeden z dwóch schematów. Pierwszym typem jest wodne ogrzewanie postojowe. W takim przypadku system jest wpięty do układu chłodzenia. W wyniku spalania mieszanki paliwowo-powietrznej generuje temperaturę, którą następnie przekazuje do płynu chłodniczego. Rozgrzana ciecz trafia do silnika i nagrzewnicy.
Drugim typem jest ogrzewanie suche. W takim przypadku nagrzewane jest powietrze, które następnie zostaje wtłoczone do wnętrza samochodu za pomocą wentylatora. W obydwu przypadkach webasto wykorzystuje podłączenie do akumulatora. Potrzebuje prądu do pracy. Agregat webasto musi być także skomunikowany np. z modułem komfortu. Tak, aby mógł uruchomić nawiewy. Dodatkowo nieodzownym elementem jest połączenie systemu ze zbiornikiem paliwa. Ogrzewanie samochodowe nie może pracować bez napędu.
- Ile paliwa zużywa webasto? Przyjmuje się, że jeden krótki cykl pracy webasto zimą oznacza pobór 0,2 litra paliwa ze zbiornika. Jeżeli praca ogrzewania postojowego w samochodzie odbywa się w trybie ciągłym, „spalanie” agregatu rośnie do 0,6 litra paliwa na godzinę.
- Jak szybko webasto jest w stanie ogrzać wnętrze auta i silnik? Przyjmuje się, że cykl pracy powinien wynosić mniej więcej godzinę. To wystarczający czas.
Najnowszym typem webasto są systemy elektryczne. W tym przypadku funkcja ogrzewania jest realizowana przez agregat elektryczny. Taki typ rozwiązania wymaga jednak zewnętrznego zasilania. Konieczne jest podpięcie webasto elektrycznego do gniazdka. Choć jednocześnie kierowca może np. ładować baterię w aucie elektrycznym lub hybrydzie plug-in.
Jak włączyć ogrzewanie postojowe webasto?
Na rynku funkcjonują trzy sposoby sterowania. Kierowca może włączyć webasto za pomocą:
- panelu z zegarem preselekcyjnym zamocowanym na konsoli centralnej. W takim przypadku manualnie ustala godzinę rozpoczęcia pracy systemu. Musi to zrobić np. wieczorem przed opuszczeniem kabiny pasażerskiej pojazdu.
- pilota. Webasto pozwala na uruchomienie w ten sposób z odległości nawet 1000 metrów. Naciśnięcie właściwego przycisku inicjuje jego pracę. Pilot wygląda jak pilot do auta lub garażu.
- aplikacji. To opcja dostępna w najnowszych rozwiązaniach. W programie kierowca może zarówno ustawić godzinę rozpoczęcia pracy układu, jak i zainicjować pracę tu i teraz. Komunikacja odbywa się za pomocą nadajnika GPS zamontowanego w sterowniku.
Opcje sterowania zależą od generacji systemu zastosowanego w pojeździe. Starsze są sterowane głównie za sprawą zegarów preselekcyjnych i pilotów. Sterowanie przez aplikację to przede wszystkim domena topowych modeli ogrzewania, ewentualnie tych zasilanych prądem, a nie paliwem.
Zamontowanie webasto: zalety i wady
Webasto w aucie przynosi szereg zalet. Zimą pozwala na nagrzanie kabiny i silnika jeszcze przed dotarciem kierowcy do pojazdu i rozruchem jednostki napędowej. To powoli np. na automatyczne odszronienie szyb. Układ jest zatem komfortowy i przynosi zaletę na polu spalania. Skoro już na starcie silnik samochodu nie pracuje na zimno, potrzebuje mniejszego udziału paliwa w mieszance paliwowo-powietrznej. Co ważne, nagrzewnica może ogrzać wnętrze pojazdu także na postoju przy wyłączonym silniku. Idealnie sprawdzi się zatem w samochodach ciężarowych i kempingowych.
Latem z kolei pozwala na wentylację nagrzanego wnętrza. Ciepłe powietrze jest usuwane z kabiny. To daje efekt wstępnego chłodzenia. Dzięki czemu panuje w niej niższa temperatura, a klimatyzacja szybciej przynosi ulgę kierowcy i pasażerom. Ogromną zaletą systemu ogrzewania postojowego jest również możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota lub dedykowanej aplikacji.
System webasto ma jednak również i wady. Agregaty są w większości przypadków zasilane paliwem. To oznacza, że generują realne koszty eksploatacji. Poza tym nie da się ich uruchomić w zamkniętym pomieszczeniu, w tym np. garażu. Mogłoby to bowiem doprowadzić do groźnego w skutkach zatrucia dwutlenkiem węgla.
Kolejna wada dotyczy energii elektrycznej zużywanej podczas pracy ogrzewania postojowego. Nie sprawdzi się ono zatem w każdym samochodzie, a w szczególności nie nadaje się do pojazdów używanych na krótkich dystansach. Alternator nie będzie bowiem w stanie nadrobić postrojowych strat energii. W skrajnym przypadku praca webasto może zatem sprawić, że w aucie nie starczy prądu do rozruchu silnika.
Ile kosztuje webasto i jego montaż?
Montaż webasto nie jest tani. Ceny wahają się od 5,5 do nawet 9 tys. zł. Kwota wynika w dużej mierze z tego, że nie tak łatwo jest zamontować ogrzewanie. To wymaga wiedzy technicznej, ale także znajomości układu elektrycznego czy elektronicznego.
Co ważne, niewiele mniejszą sumę oznacza wybór systemu fabrycznego konfigurowanego z listy wyposażenia opcjonalnego. Zakup webasto podczas zamawiania nowego auta nie jest jednak opcją popularną. Fabryczne rozwiązania są oferowane przede wszystkim w drogich modelach luksusowych lub autach dostawczych.
Autor tekstu:
Eksperci Q Service Castrol to zespół doświadczonych fachowców: dziennikarzy motoryzacyjnych, inżynierów i mechaników. Razem opisują współczesną i sentymentalną motoryzację, odkrywają dla Was tajemnice techniki, budowy pojazdów, ich serwisowania i pielęgnacji.