Powershift – wady i zalety automatycznej skrzyni biegów Forda

Powershift to automatyczna skrzynia biegów stworzona przez inżynierów Forda i Volvo. W artykule wyjaśniamy wady i zalety tej konstrukcji.
Ikona zegarka 5 min czytania

Skrzynia dwusprzęgłowa jest dziś wymogiem. Oszczędza paliwo i szybciej od skrzyni manualnej zmienia biegi. Przykładem takiego mechanizmu jest Powershift spotykany w pojazdach Forda oraz Volvo. Jak działa skrzynia Powershift i czy jest awaryjna?

Spis treści:

W 2010 r. do gamy przekładni dwusprzęgłowych dołączył Powershift. Mechanizm konkurencyjny dla skrzyni DSG Grupy Volkswagena był opracowany przez firmę Getrag Ford Transmissions. Przekładnia o oznaczeniu 6DCT450 praktycznie z miejsca trafiła do takich modeli, jak Ford Fiesta, Focus, Mondeo, S-Max czy Galaxy. Niedługo później zaczęła być montowana także w autach Volvo. Dwusprzęgłowa skrzynia w 2015 r. przeszła lifting. Zmieniło się koło dwumasowe i sekcja sprzęgieł.

Jak działa skrzynia biegów Powershift?

Z mechanicznego punktu widzenia skrzynia Powershift przypomina klasycznego manuala. Różnica jest jedna. Tu za zmianę biegów odpowiada układ hydrauliczny. Z nim współpracują sprzęgła wielotarczowe pracujące w kąpieli olejowej. Jedno sprzęgło i wałek pełny obsługuje biegi nieparzyste i wsteczny, a drugie biegi parzyste. Sterowanie Powershiftów odbywa się hydraulicznie. Tyle że o otwarciu zaworów przy sprzęgłach decyduje już mechatronika – elektrycznie za pomocą silniczków.

Taka budowa sprawia, że skrzynia zmienia biegi szybciej od klasycznego automatu. Mechanizm stara się też praktycznie niezauważalnie zmieniać przełożenia, a do tego charakteryzuje się niższym zużyciem paliwa niż mechanizm w pełni manualny. Niestety w przypadku rozwiązań Powershift nie brakuje również wad. Eksploatacja przekładni może być bowiem najeżona licznymi usterkami.

  • Oznaczenie 6DCT450 nie wzięło się znikąd. Firma należąca do koncernu Forda wskazała liczbę 6, jako odpowiednik ilości biegów. 450 oznacza natomiast liczbę Nm i maksymalny moment obrotowy, który jest w stanie transferować skrzynia.

Jak serwisować przekładnie dwusprzęgłowe Forda?

Podstawą trwałości przekładni Powershift jest częsta wymiana oleju. Regularna wymiana oleju w tym przypadku oznacza dystans skrócony do 60 tys. km (pomimo zaleceń producenta o dłuższym przebiegu). W przypadku skrzyń Powershift stosuje się płyn hydrauliczny Pentosin FFL-4. I najlepiej zdecydować się na dynamiczną wymianę oleju. Czemu dynamiczną? Bo ona w większym stopniu usunie z wnętrza przekładni stary olej, który zawiera zanieczyszczenia. To pozwoli na wydłużenie bezawaryjnego czasu życia skrzyni biegów.

Ważne dla wydłużenia czasu trwałości tarcz sprzęgieł i mechatroniki w dwusprzęgłowej skrzyni biegów marki Ford jest także unikanie mocno dynamicznej jazdy czy ciągłej jazdy w korkach. Mechanizm jest dość delikatny i najlepiej radzi sobie z niewielkim momentem obrotowym. Dlatego idealnie nadaje się do takich modeli jak Fiesta, które są lekkie i mają silniki o niskiej mocy.

Ile wynoszą koszty eksploatacji Powershift?

Podstawowy koszt eksploatacyjny dotyczy wymiany oleju. Ile kosztuje wykonanie procedury? Środek smarny wraz z filtrem i robocizną zostanie wyceniony na kwotę od 1100 do 1300 zł. Kwota jest spora, a interwał wymiany krótki. Mimo wszystko oszczędności w tym zakresie mogą zadecydować o szybkiej i naprawdę drogiej w usunięciu awarii skrzyni. Lepiej zatem nie podejmować takiego ryzyka.

Czy skrzynia Powershift jest awaryjna?

Dwusprzęgłowe skrzynie biegów przyniosły technologiczną rewolucję. Niestety pod względem szybkości zużycia nie mają żadnych szans z klasycznymi automatami. Nieunikniona usterka dotyczy np. koła dwumasowego. Uszkadzają się w nim przekładki. W wyniku tego procesu powstają opiłki, które obklejają magnes na przesuwkach. Przez to czujniki przekładni mają błędne odczyty. To jednak nie koniec. Pozostaje też kwestia trwałości sprzęgieł i układu mechatronicznego.

Wielu mechaników twierdzi, że budowa skrzyni biegów w tym wydaniu powoduje, że awaria jest nieunikniona. A to sprawia, że pytanie „Automat czy manual w Fordzie?” staje się coraz mocniej uprawnione. I naprawdę warto sobie je zadać szczególnie w przypadku zakupu pojazdu używanego z przebiegiem przekraczającym 150 tys. km. Tu kierowca powinien dokładnie sprawdzić historię serwisową skrzyni. Powinien także uważnie przyjrzeć się działaniu mechanizmu. Konieczna jest nie tylko jazda próbna, ale również dogłębna diagnostyka komputerowa mechanizmu.

  • Jakie są objawy usterki daje fordowska dwusprzęgłowa skrzynia biegów? Jednym z podstawowych jest oczywiście szarpanie podczas zmiany biegów. Poza tym skrzynia zaczyna „przetrzymywać” poszczególne przełożenia, może wyłączać funkcję jednego ze sprzęgieł (a więc np. znikną biegi parzyste) oraz będzie generować wibracje. Z czasem ujawnianie się poszczególnych objawów będzie się nasilać.

Ile kosztuje naprawa przekładni Powershift?

Awaria automatycznej skrzyni biegów Powershift stanowi czarny scenariusz eksploatacyjny dla kierowcy. Do kompleksowej naprawy skrzyni potrzebny jest szereg części zamiennych. A te mają zazwyczaj astronomiczne ceny.

Samo sprzęgło podwójne z tłumikiem drgań skrętnych do skrzyni Powershift 6DCT450 kosztuje od 6,6 do 8 tys. zł. I choć moduł oznacza najwyższą kwotę, niezbyt tania będzie także robocizna. Bo mechanik w razie naprawy uszkodzenia, musi rozebrać przekładnię i dokładnie ją oczyścić. Warsztat doliczy zatem do wartości części kwotę na poziomie jakiś 3 do nawet 4 tys. zł. Gdyby kierowca chciał wymienić kompletną skrzynię dwusprzęgłową, powinien przygotować się na jeszcze wyższe koszty. Sam mechanizm zostanie wyceniony na 17 do 20 tys. zł.

Właśnie dlatego nieprawidłowości w pracy aut wyposażonych w przekładnię Powershift powinny być jak najszybciej zgłoszone mechanikowi. Tak, aby maksymalnie ograniczyć zakres ewentualnej naprawy i aby zminimalizować ewentualne koszty ingerencji serwisowej.