Jak obliczyć spalanie samochodu? Wyjaśniamy i podajemy wzór

Jak obliczyć spalanie samochodu? W materiale podpowiadamy prostą metodę, którą można tego dokonać.
Ikona zegarka 5 min czytania

Podstawowy koszt eksploatacji pojazdu dotyczy napędu do silnika. Jak obliczyć spalanie swojego samochodu w l na 100 km? I jak ewentualnie zmniejszyć zużycie paliwa? To pytania, które przewijają się wśród kierowców już na etapie zakupu auta.

Spis treści:

Kierowcy w Polsce wybierając model samochodu, mocno kierują się nie tylko rodzajem paliwa czy pojemnością silnika. Interesuje ich też rzeczywiste zużycie paliwa. Ta informacja warunkuje bowiem to, ile właściciel będzie wydawać na zakup paliwa i ma duży wpływ na wszystkie koszty eksploatacji. Przed nabyciem auta prowadzący ma do dyspozycji głównie branżowe raporty spalania paliwa. Później może obliczyć spalanie auta sam.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Samodzielne obliczenie zużycia paliwa jest generalnie dość proste. Kierowca musi jednak zastosować się do podstawowej zasady. A ta mówi o co najmniej dwukrotnym zatankowaniu samochodu do pełna i połączeniu tankowania z kasowaniem licznika trasy.

Kierowca podczas tankowania powinien spisać ilość zatankowanego za drugim razem paliwa. Poza tym musi zapisać precyzyjną liczbę przejechanych kilometrów na pierwszym baku. Obliczenie średniego zużycie paliwa w tym punkcie jest już proste. Właściciel powinien podzielić ilość wlanej do baku benzyny, oleju napędowego lub gazu przez ilość kilometrów podzieloną przez 100. Obliczane spalanie wskazuje realne zapotrzebowanie na napęd w jego aucie i wyraża ten wynik w litrach na 100 km.

Kierowca w tym punkcie już wie, jaką ilość paliwa potrzebuje silnik w jego aucie. Jak obliczyć zatem koszt miesięcznie zużywanego paliwa przez samochód? Powyższy wynik trzeba pomnożyć przez 100 km, a właściwie to każde 100 km pokonywane miesięcznie. Następnie należy pomnożyć wynik przez stawkę płaconą za benzynę, ropę czy LPG na stacji benzynowej.

Obliczenie spalania samochodu a rodzaj trasy

Kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wiele czynników ma wpływ na spalania. Kluczowy jest styl jazdy, ale także:

  • rodzaju pokonywanej trasy. Inaczej auto pali na drodze krajowej, inaczej na autostradzie, inaczej w mieście i inaczej w cyklu mieszanym.
  • ładunku na pokładzie. Dodatkowe 100 kg obciążenia samochodu powoduje, że zapotrzebowanie motoru może wzrosnąć nawet o litr paliwa na 100 km.
  • sezon. Zima lub gorące lato zawsze oznacza większe zużycie paliwa. Bo dodatkowe obciążenie dla silnika stanowi układ wentylacji.
  • ciśnieniu w oponach. To ma większy wpływ na wynik, niż kierowcom się wydaje.
  • rodzaj używanego paliwa. Rodzaj paliwa wpływa na ilość pokonanych między tankowaniami kilometrów.

Analizując informacje o zużyciu paliwa, warto zatem pamiętać o tych czynnikach dodatkowych. Mogą one mieć duży wpływ na wahania wyników wyliczonych przez właściciela pojazdu. Przez to samodzielne obliczenie spalania samochodu na 100 km również okazuje się poniekąd chwilowe. A wskazania staną się porównywalne przede wszystkim wtedy, gdy kierowca cały czas porusza się na jednym typie trasy.

Jak działa kalkulator spalania paliwa?

Kalkulatory pozwalają wyliczyć zużycie paliwa na podstawie dwóch danych. Mowa o ilości zużytego napędu i ilości pokonanych kilometrów. Wynik będzie oczywiście oznaczać spalanie średnie w założonym cyklu eksploatacyjnym. Co więcej, kalkulator nie tylko obliczy spalanie paliwa na 100 km, ale także obliczy koszt paliwa. Pod warunkiem że kierowca wcześniej poda mu dane dotyczące ceny tankowanego napędu.

Działanie wpisane do formuły roboczej aplikacji jest na tyle proste, że każdy kalkulator internetowy powinien umieć poprawnie obliczyć zużycie paliwa w samochodzie. Oczywiście wyniki będą na tyle precyzyjne, na ile precyzyjne okażą się dane wpisane przez właściciela samochodu.

Czy średnie spalanie samochodu podawane na komputerze pokładowym jest miarodajne?

W nowoczesnych samochodach komputer pokładowy oblicza średnie spalanie. Czasami nawet ocenia zapotrzebowanie na paliwo w czasie rzeczywistym. Na ile dane te są miarodajne? To odwieczne pytanie kierowców. Odpowiedzi są dwie. Średnie spalanie auta w nowoczesnych pojazdach jest podawane bardzo precyzyjnie. Często zgadza się z wyliczeniami kierowcy. Jeżeli występują jakieś rozbieżności, nie przekraczają na ogół dziesiątych części litra.

W starszych pojazdach wyniki są nieco przekłamane. Zazwyczaj o litr do dwóch. Oczywiście spalanie wyrażone w litrach i podawane na ekranie między zegarami okazuje się niższe od realnego. Jeżeli chodzi o spalanie chwilowe, na takie informacje warto patrzeć z przymrużeniem oka. Bo oczywiście te dane mają wpływ na spalanie paliwa, ale zaledwie cząstkowy i chwilowy.

Spalanie paliwa na 100 km jest wysokie. Jak je obniżyć?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zużycie paliwa, okazuje się styl jazdy. Obniżenie spalania samochodu to zatem głównie stosowanie się do zasad ecodrivingu. Kierowca powinien:

  • pamiętać o optymalnych obrotach silnika. Te powinny oscylować w granicy 2000 obr./min.
  • ruszać z miejsca dynamicznie, ale nie agresywnie.
  • stosować się do zasady hamowania silnikiem.
  • uważnie obserwować otoczenie i planować manewry. Dotyczy to w szczególności wskazań sygnalizacji świetlnej.

Powyższe reguły pozwalają zmniejszyć spalanie paliwa na 100 kilometrach nawet o litr do dwóch. Mniejsze spalanie po zmianie nawyków prowadzącego jest zatem naprawdę widoczne na stacji benzynowej.

Ecodriving niestety nie sprawdzi się w każdym przypadku. Bo czasami spalanie twojego samochodu wzrośnie z uwagi na usterkę. Uszkodzenie sondy lambda, uszkodzona przepustnica, uszkodzony przepływomierz powietrza czy zużyty układ wtryskowy nie tylko zwiększa zużycie paliwa. Stan techniczny samochodu może powodować występowanie dodatkowych objawów, a w tym np. dym z rury wydechowej w dieslu czy szarpanie podczas jazdy.