ul. Miłowice, 43A, 56-504 Dziadowa Kłoda
Zarówno opony, jak i felgi stosowane w samochodzie nie są idealnie okrągłe. Z uwagi na specyfikę procesów produkcyjnych, ale także i uwarunkowania eksploatacyjne, na obwodzie koła mogą występować różnice mas. I te różnice odbijają się na komforcie jazdy podczas toczenia się opony po drodze, ale także trwałości takich elementów, jak amortyzatory, układ kierowniczy czy zawieszenie.
Konieczność niwelowania różnic mas sprawia, że wyważanie kół jest tak kluczowe. I to nie tylko podczas sezonowej wymiany ogumienia. Liczy się również wtedy, gdy kierowca dysponuje dwoma kompletami kół i opon czy ogumieniem wielosezonowym. A to tym ważniejsze, że wyważanie kół nie jest procedurą drogą w wykonaniu.
Ceny wyważania 4 kół są zróżnicowane. Czasami kierowca zapłaci tylko 50 zł, a czasami wulkanizator wystawi mu rachunek opiewający na kwotę sięgającą nawet 150 zł. Dużo zależy od rodzaju posiadanych w aucie obręczy, ale także ich rozmiaru. Najdrożej kosztuje wyważenie w przypadku felg aluminiowych o wielkości przekraczającej 20 cali. Ozdobne obręcze aluminiowe są najdroższe w wyważeniu, bo wymagają zastosowania mocno estetycznych ciężarków. Te wkleja się w powierzchnię obręczy, a nie montuje na jej rancie.
Wyważenie dynamiczne polega na poszukiwaniu nadmiaru masy, który skupia się w punkcie znajdującym się poza płaszczyzną prostopadłą do osi koła, ale jednocześnie przechodzi przez środek ciężkości. Zignorowanie tego typu różnic może sprawić, że koło nie tyle będzie wibrować podczas jazdy samochodem, co wręcz zacznie drgać. Objawem takiej sytuacji są szarpania wyczuwalne na kole kierownicy.
W przypadku statycznego wyważenia, kluczowe okazuje się wskazanie tej strony koła, po której umieszczona jest wyższa masa. Skupienie środka ciężkości po jednej ze stron obwodu sprawia, że podczas jazdy koło naprzemiennie odrywałoby się od nawierzchni, a następnie dociskało do niej ze zwiększoną siłą. Wyważenie statyczne ma zatem potężne znaczenie z uwagi na niwelowanie tego efektu.
Być może spotykane są dwie metody wyważania kół w samochodzie, jednak mają one charakter dopełniający się. Nie są to dwa alternatywne rozwiązania. Tym samym wyważenie statyczne bez dynamicznego nie ma większego sensu. Może się bowiem okazać, że koła w samochodzie i tak będą bić w czasie jazdy.
Koło, identycznie jak na piaście, montuje się w wyważarce. Ta następnie wprowadza je w ruch obrotowy. Urządzenie jednocześnie wykonuje pomiary rozkładu mas i podpowiada wulkanizatorowi punkty, w których warto dołożyć obciążniki w celu zniwelowania różnic.
Oczywiście, że tak. To procedura podstawowa, którą zawsze należy wykonać podczas wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym. Nie warto rezygnować z niej zarówno podczas wymiany opon sezonowych, jak i wymiany opon na nowe. Za każdym razem, gdy ogumienie jest zdejmowane z felgi, po jego ponownym montażu konieczne jest wyważenie.
Wulkanizatorzy zalecają powtarzanie procedury mniej więcej co 5 tys. km, ewentualnie raz w sezonie. To kluczowa wskazówka dla osób, które eksploatują dwa komplety kół lub opony wielosezonowe. Tacy kierowcy również nie powinni unikać wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym. Czasami może się okazać, że interwał wyważania opon właściciel auta będzie musiał skrócić. Stanie się tak przede wszystkim w przypadku, w którym podczas jazdy dostrzeże objawy niewyważenia. Nie warto ich ignorować z uwagi na możliwość spowodowania poważnych usterek w układzie jezdnym.
Wyważenie koła nie jest wykonywane raz na zawsze. Konieczność powtarzania procedury wcale nie dotyczy tylko sezonowej wymiany opon. Równie dobrze odnosi się do zmiany kół kompletami. Zawsze może się bowiem okazać, że po najechaniu na krawężnik czy w wyniku nieprawidłowego przechowywania, obręcz straci jeden z odważników. Skutkiem takiej sytuacji stanie się powstanie nieprawidłowego rozkładu mas. Podczas jazdy pojawią się zatem wibracje i bicie kół.
Wyważenie kół trwa dosłownie kilka minut. Pracę wulkanizatorów ułatwiają przecież dedykowane wyważarki. Te imitują pracę obrotową koła, dokonują pomiarów i wskazują punkty, w których konieczne jest przyłożenie dodatkowej masy obciążeniowej. To zajmuje im 10 do 15 sekund. W przypadku wyważania kół zamontowanych w pojeździe, dłuższą procedurą od samego wyważenia okaże się demontaż i ponowny montaż obręczy na piastach.
Podstawowym objawem źle wyważonych kół lub koła są wibracje wyczuwalne na karoserii auta lub kierownicy w czasie jazdy. Te początkowo mogą być delikatne. Z czasem będą się jednak nasilać. Poza tym może się pojawić także szarpanie na kole kierownicy pojawiające się po ruszeniu z miejsca. Gdyby objawy utrzymywały się przez dłuższy czas, a kierowca nie podejmie reakcji, z czasem zauważy również krzywo ścierający się bieżnik opony.
Źle wyważone lub niewyważone koła w pierwszej kolejności odbijają się na komforcie jazdy. Kierowca i pasażerowie muszą przyzwyczaić się do wibracji pojawiających się podczas podróżowania samochodem. Poza tym z czasem drżenie kół zacznie powodować uszkodzenia. W pierwszej kolejności sprawi, że bieżnik opony będzie się krzywo ścierał. A dodatkowo sytuacja odbije się na stanie amortyzatorów, elementów zawieszenia i układu kierowniczego. W najczarniejszym scenariuszu niewyważone koła mogą również wpłynąć na wydłużenie drogi hamowania pojazdu.