Podczas rozruchu silnika możesz przekonać się o tym, że producent stosuje w aucie szereg kontrolek. Po przekręceniu klucza w stacyjce pojawia się bowiem tzw. choinka. Czy jednak kontrolki w aucie są aż tak konieczne, czy aż tak kluczowe? To postanowiliśmy sprawdzić w dzisiejszym materiale. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o lampkach informacyjnych i ostrzegawczych oraz jak odczytywać sygnały wysyłane Ci przez Twój samochód.
Spis treści
1. Jaką funkcję pełnią kontrolki w aucie?
2. Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Liczą się kolory!
2.1. Kontrolki w aucie. Kiedy trzeba się bezwzględnie zatrzymać?
2.2. Czerwone kontrolki – czy zawsze wykluczają z dalszej jazdy?
2.3. Oznaczenia kontrolek w samochodzie. Kolor pomarańczowy lub żółty
2.4. Kontrolki w aucie: co oznaczają zielone?
3. Wypowiedź eksperta Q Service Castrol
3.1. Czerwone kontrolki w aucie w czasie jazdy – zatrzymaj się!
3.2. Czasami błędy bywają chwilowe
4. Oznaczenia kontrolek w samochodzie. Podsumowanie
Jaką funkcję pełnią kontrolki w aucie?
Już mniej więcej w latach 80. XX wieku w silnikach stosowanych w samochodach osobowych zaczęła pojawiać się elektronika. Jej zadanie od początku było identyczne. Chodziło o zwiększenie efektywności pracy motoru. Komputer pozwalał na precyzyjniejsze sterowanie i kontrolowanie procesów zachodzących wewnątrz silnika. Skutkiem była wyższa moc, lepsze osiągi czy niższe spalanie. Tyle że elektronika przyniosła przy okazji jeszcze jedną korzyść. Chodzi o moduły diagnostyczne, których sygnały odbierają właśnie kontrolki samochodowe.
W skrócie, samochody dokonują autodiagnostyki. W sytuacji, w której komputer wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość w pracy silnika czy układu elektrycznego, może Cię o tym poinformować. Po prostu zaświeci odpowiednią lampkę. A to nadal nie koniec. Bo zdarza się, że kontrolki w aucie nie tyle ostrzegają przed awarią, co informują o uruchomieniu jakiejś konkretnej funkcji w pojeździe. Dokładnie taką rolę ma przypisana chociażby zielona lampka pojawiająca się na tablicy zegarów po uruchomieniu świateł mijania i niebieska oznaczająca światła drogowe.
Co oznacza dana kontrolka w samochodzie? To pytanie, które z pewnością w tym punkcie sobie zadajesz. Aby poznać na nie odpowiedź, najpierw musisz zrozumieć typologię kolorów stosowaną przez producentów. Należy wiedzieć, że są kontrolki, których pojawienie się nie stanie się dla Ciebie przesadnie ważną okolicznością, a są takie, po których zaświeceniu powinieneś natychmiast przerwać jazdę.
Przeczytaj także: Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji i jak często należy to robić? Sprawdź!
Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Liczą się kolory!
Podstawą do rozstrzygnięcia oznaczenia kontrolek są ich kolory. Bo to kolor kontrolki świadczy o tym, jaki charakter ma komunikat przekazywany Ci przez samochód.
- Kontrolki czerwone są kontrolkami ostrzegawczymi. Mówią o występującej w pojeździe awarii, która raczej dyskwalifikuje go z dalszej jazdy.
- Kontrolki pomarańczowe lub też czasami żółte mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. Czasami informują o uruchomieniu lub dezaktywacji funkcji w pojeździe (np. wyłączeniu ESP), a czasami mogą wskazywać na usterkę, która wymaga dalszej diagnostyki (np. kontrolka niskiego ciśnienia powietrza w kołach).
- Kontrolki zielone to kontrolki informacyjne. Ich przeznaczenie jest proste. Mają informować o włączeniu danej funkcji w pojeździe. Ich obecność nie wpływa w żaden sposób na zdolność pojazdu do dalszej jazdy.
Czasami bywa tak, że producenci rozszerzają spektrum kolorystyczne wykorzystywane do tworzenia sygnałów pojawiających się na tablicy zegarów. Właśnie dlatego pojawiają się np. niebieskie kontrolki w aucie. Co oznaczają? To zależy. Niebieska lampka z symbolem reflektora mówi o uruchomieniu świateł drogowych. Jest znakiem uniwersalnym dla różnych marek i modeli. Tego samego nie da się jednak powiedzieć o niebieskiej lampce w kształcie termometru. Mówi o jeździe z niedogrzanym silnikiem. Pojawia się w samochodach, które nie mają wskaźnika temperatury silnika.
Kontrolki w aucie. Kiedy trzeba się bezwzględnie zatrzymać?
Z listy pojawiającej się powyżej, zdecydowanie najgroźniejsze są czerwone kontrolki w aucie. Co oznaczają? Przede wszystkim wskazują na poważne uszkodzenie Twojego samochodu. Na tyle poważne, że dalsza jazda bez podjęcia reakcji może nie być możliwa. Właśnie dlatego powinieneś najpierw zatrzymać swój samochód poza obrębem drogi, a następnie sprawdzić obecność uszkodzenia. Jaki konkretnie komunikat mogą wysyłać kontrolki czerwone? Oto lista:
-
- Tzw. lampa Aladyna wskazuje na niski poziom oleju, słabe ciśnienie oleju, ewentualnie inny problem z układem smarowania. W tym przypadku należy zatrzymać się natychmiast. W przeciwnym razie istnieje możliwość zatarcia silnika.
- Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem mówi o uszkodzeniu układu hamulcowego. Czasami będą to starte klocki hamulcowe, czasami niski poziom płynu hamulcowego, a czasami problem z zaciągniętym hamulcem ręcznym.
- Kontrolka z termometrem wskazuje na przegrzewający się silnik ⎯ nie dogrzany, a przegrzewający się! Zobaczenie takiej ikonki w samochodzie to czarny scenariusz. W tej sytuacji należy natychmiast zatrzymać auto.
- Lampka przedstawiająca pasażera na fotelu i koło przed nim wskazuje na uszkodzenie jednej z poduszek powietrznych ⎯ w skrócie, może bez wyraźnej przyczyny wystrzelić w czasie jazdy.
- Lampka z symbolem akumulatora oznacza problemy z ładowaniem. To może oznaczać np. uszkodzenie alternatora.
- Kontrolka z kołem kierownicy wskazuje na uszkodzenie np. wspomagania układu kierowniczego.
Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiana klocków hamulcowych w swojej okolicy:
Czerwone kontrolki – czy zawsze wykluczają z dalszej jazdy?
W tym punkcie powinieneś pamiętać o tym, że pojawienie się czerwonej ikonki w samochodzie wymaga oczywiście kontroli występowania usterki. Mówimy o odczycie komputera. A ten może być błędny z uwagi na pogodę, warunki drogowe czy uszkodzenie sondy lub czujnika. Czerwony kolor nadal oznacza: „Stój!”. Nie zawsze musi jednak oznaczać, że po zatrzymaniu będziesz musiał zadzwonić po lawetę. Jeżeli podczas postoju nie stwierdzisz usterki określonej symbolem kontrolki, zresetuj błędy. W skrócie: zgaś silnik, odczekaj chwilę i uruchom go ponownie. Być może lampka zgaśnie.
Sprawdź również: Zapchany katalizator – objawy, przyczyny, działanie
W sytuacji, w której trik ze zgaszeniem silnika nie pomoże, a do tego stwierdzisz objawy usterki sygnalizowanej przez komputer, mocno przemyśl sens dalszej jazdy. Co oznacza dana kontrolka w samochodzie? Raczej poważne uszkodzenie, które zagraża bezpieczeństwu i może prowadzić np. do zniszczenia silnika. Tak, laweta oznacza koszt. Nadal jednak niższy niż remont generalny motoru…
Oznaczenia kontrolek w samochodzie. Kolor pomarańczowy lub żółty
Przyjrzyjmy się pomarańczowym lub żółtym kontrolkom w samochodzie. Opis tego typu komunikatów jest mało precyzyjny. Czasami ostrzegają i informują o usterce, a czasami wskazują np. na brak płynu do spryskiwaczy czy włączenie jednej z funkcji. Przykłady tego typu informacji wysyłanych przez Twój pojazd to:
- wskazanie na niski poziom paliwa ⎯ mówi o tym kontrolka z symbolem dystrybutora,
- informacja o nagrzewaniu świec żarowych w silniku diesla ⎯ kontrolka przypominająca sprężynkę,
- ostrzeżenie o wyłączeniu kontroli trakcji ⎯ symbol samochodu wpadającego w poślizg,
- informacja o niskim ciśnieniu powietrza w kołach ⎯ kontrolka z symbolem koła i wykrzyknikiem,
- wskazanie, że auto nie wykryło kluczyka w systemie bezkluczykowego dostępu i rozruchu ⎯ kontrolka z symbolem klucza i znakiem zapytania,
- informacja o uruchomieniu ogrzewania przedniej szyby lub lusterek,
- informacja o uruchomieniu ogrzewania jednego z foteli,
- wskazanie na filtr cząstek stałych w dieslu ⎯ może informować o trwającym właśnie jego wypalaniu,
- informacja o granicznym zużyciu klocków hamulcowych,
- informacja o przepaleniu jednej z żarówek zewnętrznych,
- wskazanie na niski poziom płynu do spryskiwaczy.
Kontrolki w aucie: co oznaczają zielone?
Na sam koniec zostały zielone kontrolki w samochodzie. Opis ich zastosowania jest zdecydowanie najbardziej optymistyczny. Powód? Informują o uruchomieniu funkcji w pojeździe, ewentualnie przekazują Ci wskazówkę dotyczącą techniki jazdy. Konkretnie mogą mówić o:
- uruchomieniu świateł mijania,
- uruchomieniu jednego z kierunkowskazów lub świateł awaryjnych,
- działaniu tempomatu lub tempomatu aktywnego,
- trzymaniu się swojego pasa ruchu ⎯ komunikat asystenta pasa ruchu,
- otwarciu maski lub pokrywy bagażnika,
- konieczności puszczenia pedału gazu ⎯ to wskazówka systemu poprawiającego ekonomikę jazdy,
- konieczności zmiany biegu na wyższy,
- pomyślnie przeprowadzonym teście poduszek powietrznych,
- uruchomieniu czujników parkowania lub systemu wspomagania podczas parkowania.
Zobacz też: Filtr powietrza – co ile wymiana? Sprawdź, czy to już!
Wypowiedź eksperta Q Service Castrol
O znaczeniu, jakie mają kontrolki w aucie, szerzej opowiada również nasz ekspert. Mowa o mechaniku zatrudnionym w sieci Q Service Castrol.
Oczywiście pamiętaj w tym punkcie o tym, że dziś kolorowe lampki na tablicy zegarów to jedno. Czasami nie musisz się zastanawiać nad tym, co oznaczają kontrolki w samochodzie. Masz bowiem do dyspozycji komputer pokładowy. To w nim zapisywane będą nieco szersze opisy usterek. Przykład? Lampka sygnalizuje przepalenie się jednej z żarówek. To z komputera pokładowego dowiesz się, o której konkretnie żarówce mowa.
Czerwone kontrolki w aucie w czasie jazdy – zatrzymaj się!
Kluczowe oznaczenia kontrolek w samochodzie dotyczą koloru czerwonego. Te spokojnie możesz nazwać nie ostrzegawczymi, a prawie awaryjnymi. Gdy czerwona lampka pojawi się na tablicy zegarów w Twoim samochodzie w czasie jazdy, po pierwsze się zatrzymaj. Wybierz do tego celu lepiej parking, a nie np. pobocze. Następnie zgaś silnik i postaraj się, chociażby wzrokowo, potwierdzić obecność problemu, przed którym ostrzega Cię kontrolka. Jeżeli reakcja elektroniki nie będzie przesadzona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój samochód dalej nie pojedzie.
Przykładem usterki uniemożliwiającej kontynuowanie jazdy jest m.in. przegrzanie silnika, uszkodzenie układu hamulcowego czy kierowniczego lub problemy z układem smarowania. Dalsza jazda doprowadzi do zniszczenia np. silnika i będzie oznaczać wielotysięczne koszty. Pamiętaj o tym!
Czasami błędy bywają chwilowe
Oznaczenia kontrolek w samochodzie po przeczytaniu powyższego materiału mogą się stać dla Ciebie oczywiste. Musisz jednak wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy – nie zawsze jest tak, że kontrolka (nawet w czerwonym kolorze) oznacza, że pod maską Twojego auta wydarzył się dramat. Mówimy bowiem o elektronice, która również bywa zawodna. Czasami odczyty dotyczące błędów są chwilowe. Mogą zniknąć po zgaszeniu silnika i ponownym jego rozruchu. Jednak nawet, jeżeli tak się stanie, zachowaj czujność i mimo wszystko podjedź do mechanika. To może Ci oszczędzić sporo problemu.
W sytuacji, w której kontrolki w aucie pojawiają się i znikają, może to stanowić wczesny symptom potencjalnego problemu lub świadczyć o kłopotach z układem elektrycznym. Jadąc po takiej sytuacji do mechanika, możesz mu pozwolić wykryć uszkodzenie jeszcze zanim ujawni się ono w pełni. A to przyniesie Ci dwie korzyści. Sprawi, że auto nie zawiedzie Cię w trasie i pozwoli na obniżenie kosztu ewentualnej naprawy.
Oznaczenia kontrolek w samochodzie. Podsumowanie
Kontrolki w aucie mają Cię informować, ostrzegać i alarmować. W połączeniu z komunikatami pojawiającymi się w komputerze pokładowym pozwalają na jeszcze precyzyjniejsze diagnozowanie problemów z autem. I choć oznaczenia kontrolek w samochodzie stanowią ważną informację, jest pewną rzecz, której nie zastąpi nawet najbardziej czuły układ elektroniczny. Mowa o świetnym mechaniku, który potwierdzi diagnozę oraz pozwoli na jej sprawne i w miarę tanie usunięcie. Gdzie znaleźć taki właśnie warsztat? Bardzo dobrą opcją jest renomowana sieć Q Service Castrol.