ul. Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 1F, 05-270 Marki
ul. Zachodnia 44a/b, 64-761 Krzyż Wielkopolski
ul. Obywatelska 133, 94-104 Łódź
Sprawność klocków ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. To ich stan w dużej mierze warunkuje bowiem siłę hamowania pojazdu. Zużyte klocki mogą więc ograniczyć możliwość zatrzymania pojazdu w razie pojawienia się sytuacji awaryjnej na drodze. Mogą również potęgować ryzyko wystąpienia poślizgu. Klocki hamulcowe należy wymieniać przeciętnie co 30 do 50 tys. km. Duże znaczenie dla ostatecznego interwału ma styl jazdy kierowcy. Im bardziej jest on sportowy, tym szybciej elementy ścierają się.
Podczas wymiany klocków hamulcowych kierowca powinien skorzystać z pomocy fachowego mechanika. Jest bowiem szereg błędów, które osoba bez wystarczającego poziomu wiedzy może popełnić w czasie naprawy.
Objawów jest wiele. Przede wszystkim kierowca powinien zwrócić uwagę na mocno osłabioną siłę hamowania oraz ewentualne ściąganie na jedną ze stron w czasie redukowania prędkości. Hamowaniu mogą także towarzyszyć piski lub inne niepokojące dźwięki. W nowoczesnym aucie na komputerze pokładowym pojawi się komunikat mówiący o zużyciu klocków lub na tablicy zegarów pojawi się kontrolka układu hamulcowego. Klocki są bowiem wyposażone w czujniki. Informują zatem komputer w pojeździe o konieczności wymiany.
Najlepszym momentem na kontrolę stanu klocków hamulcowych jest sezonowa wymiana ogumienia, ewentualnie naprawa elementów zawieszenia. Po zdjęciu koła mechanik może po prostu obejrzeć klocki. Może również wykonać orientacyjny pomiar ich grubości. Jeżeli mają więcej niż 2 mm, można je dalej eksploatować. Gdy wysokość klocka jest mniejsza, przekroczony został poziom granicznego zużycia. Kierowca powinien umówić wizytę pojazdu w warsztacie i zdecydować się na wymianę części.
Nie zawsze. Przyjmuje się, że mniej więcej co drugą wymianę klocków hamulcowych, należy wymienić również tarcze hamulcowe. Poza tym zaleca się, aby każdorazowo podczas wymiany klocków w aucie, mechanik ocenił stan tarcz. Może wykonać pomiary ich grubości, ale także powinien zapytać kierowcy np. o to, czy podczas hamowania nie czuć wyraźnego bicia na kierownicy. Bijące tarcze hamulcowe pomimo posiadania grubej warstwy ciernej, muszą zostać wymienione. Oznaczają bowiem generowanie wibracji, które mogą być groźne dla elementów układu zawieszenia i kierowniczego.
Układ hamulcowy odpowiada za bezpieczeństwo jazdy. Skrajne zużycie jego elementów jest zatem niedopuszczalne. Już pierwsze objawy powinny dać sygnał kierowcy mówiący o konieczności wymiany. Jazda na zużytych klockach grozi przede wszystkim osłabieniem siły hamowania. Poza tym niszczy tarcze hamulcowe i jest w stanie doprowadzić do przegrzania układu hamulcowego. W efekcie może się okazać, że zamiast samych klocków, kierowca będzie musiał wymienić w aucie klocki i tarcze hamulcowe.
Odpowietrzenie układu hamulcowego jest niezbędne po wymianie klocków hamulcowych. To element prawidłowo wykonanej procedury. Czym grozi zapowietrzenie? W takim przypadku efektywność pracy układu hamulcowego spada i to drastycznie. Czasami auto nie reaguje na wciśnięcie pedału hamulca. Dodatkowo kierowca może zauważyć w czasie jazdy objaw wpadającego w podłogę pedału hamulca.
Zaraz po wymianie klocków hamulcowych należy unikać gwałtownego hamowania. To może doprowadzić do przegrzania elementów ciernych. Ich powierzchnia stanie się szklista. W efekcie zamiast wyhamowywać pojazd, zaczną ślizgać się po tarczy. Staną się zatem bezużyteczne, a kierowcę czekać będzie kolejna wymiana. Warto też pamiętać o tym, że początkowo nowe klocki założone do starych tarcz nie zaoferują pełnej siły hamowania. Nie będą się bowiem w pełni stykać z tarczą ściętą w kształt litery V. Konieczne jest tzw. ułożenie elementów. To dokonuje się na ogół po pokonaniu 300 do 400 km.
Piski pochodzące z układu hamulcowego w czasie hamowania wynikają z działania dwóch efektów. Po pierwsze winne mogą być zużyte klocki hamulcowe. Po drugie pisk może być dźwiękiem generowanym przez wibracje występujące w obrębie układu hamulcowego. Wibracje powodować mogą np. zabrudzenia czy nadmiar rdzy zebrany w okolicy mocowania tarczy lub jarzma klocka. Dlatego podczas wymian elementów ciernych tak ważne jest dokładne oczyszczenie powierzchni roboczych za pomocą np. szczotki drucianej.
Wymiana klocków hamulcowych nie jest drogą w wykonaniu procedurą. Za naprawę wykonaną dla jednej osi mechanik policzy od 80 do 120 zł. Kwota zawiera nie tylko zmianę części, ale także kontrolę sprawności układu hamulcowego. To jednak koszt samej robocizny. Do tego kierowca powinien doliczyć cenę zakupu klocków hamulcowych. Elementy dedykowane pojazdom pochodzących z segmentu aut popularnych stanowią wydatek na poziomie od 80 do 400 zł. Dużo zależy od technologii, ale także i osi, której wymiana dotyczy. Tylne klocki są na ogół tańsze od przednich.
Wprawnemu mechanikowi z doświadczeniem wymiana klocków hamulcowych nie nastręcza większych problemów. Dlatego jest on w stanie wykonać naprawę dla jednej osi mniej więcej w godzinę zegarową.