Co wymienić po zakupie auta? Poradnik dla nowego właściciela samochodu

Inwestycja w nowy samochodów to dla większości z nas duże wydarzenie. Warto więc wiedzieć, co wymienić po zakupie auta, by nie tylko zabezpieczyć go przed awariami, ale i wydłużyć jego żywotność. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i poznaj listę części, komponentów oraz płynów, o których musisz pamiętać podczas pierwszej wizyty w serwisie.
Ikona zegarka 12 min czytania

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Trudno bowiem sprawdzić stan wszystkich podzespołów auta, a niektóre z nich nie zawsze zdradzają oznaki zużycia. Nie warto więc wierzyć w cudowne okazje i to, że trafił się model niewymagający wkładu finansowego. Co wymienić po zakupie używanego auta, by zapobiec poważnym usterkom? Oto lista rzeczy, którym warto poświęcić czas w pierwszej kolejności.

Spis treści 

  1. Co wymienić po zakupie auta? Lista może być długa
  2. Co należy wymienić po zakupie używanego samochodu?
    1. Olej silnikowy
    2. Układ rozrządu
    3. Płyny eksploatacyjne
    4. Filtry
    5. Świece zapłonowe
    6. Serwis klimatyzacji
    7. Elementy zawieszenia
    8. Umowa OC
  3. Co wymienić po zakupie auta? Ekspert Q Service Castrol radzi

Ekscytacja po zakupie używanego samochodu sprawia, że trudno o racjonalne myślenie. Większość kierowców marzy tylko o tym, by wreszcie skorzystać z nowego nabytku, sprawdzić jego możliwości i nacieszyć się zakupem. Niestety może mieć to przykre konsekwencje, bo nigdy nie wiadomo, w jakim stanie są poszczególne elementy samochodu. Jazda próbna tak naprawdę niewiele mówi o kondycji pojazdu, a jedynym w miarę pewnym sposobem sprawdzenia auta jest pogłębiona diagnostyka w dobrym warsztacie.

Tuż po zakupie samochodu warto więc przeprowadzić podstawowe czynności eksploatacyjne, które pozwolą wyeliminować najpowszechniejsze zagrożenia. Oczywiście poprzedni właściciel auta najpewniej zapewni Cię, że pojazd jest w idealnym stanie, ale nie warto wierzyć na słowo. Jeśli nie ma wiarygodnej i łatwej do zweryfikowania dokumentacji napraw serwisowych, lepiej uznać, że tych wizyt w warsztacie nie było.

Oczywiście nie w każdym przypadku sprzedający kieruje się złą wolą i próbuje świadomie wprowadzić w błąd. Większym problemem jest to, że wielu kierowców tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy z faktycznej kondycji auta i ocenia ją wyłącznie po tym, że auto odpala, jeździ i nie wydaje niepokojących dźwięków. Należy więc mieć świadomość, co trzeba wymienić po zakupie samochodu, by nie zaskoczyć się negatywnie.

Co wymienić w samochodzie

Co wymienić po zakupie auta? Lista może być długa

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym sprzedający jest odpowiedzialny prawnie wobec kupującego i jeśli samochód ma wady fizyczne oraz prawne, nabywca może dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi. Rękojmia na samochód używany obowiązuje przez 2 lata, jednak nie obejmuje części eksploatacyjnych. Nie można więc ubiegać się o zwrot pieniędzy po wykryciu zużytych tarcz hamulcowych, starych opon czy sparciałego paska rozrządu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy sprzedający celowo wprowadzi w błąd i poinformuje o wymianie lub naprawie, która nie miała miejsca. Wobec takiego oszustwa rękojmia znajduje zastosowanie.

Warto jednak pamiętać, że to, co trzeba wymienić po zakupie samochodu, najlepiej oszacować jeszcze przed podpisaniem umowy. Już jedna wizyta w serwisie samochodowym wystarczy, by doświadczony mechanik wykrył zużycie elementów zawieszenia, układu hamulcowego czy klimatyzacji. To niewielki koszt, a pozwala uchronić się przed zakupem tzw. skarbonki, czyli auta wymagającego ogromnego wkładu finansowego na naprawy. 

Sprzedający nie powinien mieć żadnej obiekcji wobec takiej prośby, dlatego o chęci sprawdzenia auta w serwisie warto poinformować jeszcze przed wyjazdem na oględziny. Jeśli właściciel auta nie zgadza się na przegląd lub upiera się, by sprawdzić auto w konkretnym serwisie, w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie innego egzemplarza.

Co wymienić po zakupie auta używanego?

Niemal każdy doświadczony mechanik zaleca, by po zakupie samochodu wykonać tzw. pakiet startowy, czyli wymianę podstawowych części eksploatacyjnych. Mają one duży wpływ na pracę silnika. Zaniedbania mogą odbić się na jego kondycji, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zatarcia jednostki lub uszkodzenia drogich podzespołów. Podczas zakupu samochodu warto więc odłożyć część budżetu na pierwszy serwis. Co wymienić po kupnie auta, by użytkować je ze spokojem?

Olej silnikowy

Po nabyciu auta z drugiej ręki warto wymienić wszystkie płyny, ale tym najważniejszym jest olej silnikowy. To on najmocniej wpływa na kondycję silnika i zapewnia metalowym elementom niezbędny poślizg. Możliwe skutki zbyt rzadkiej wymiany oleju to m.in.:

  • przyspieszone zużycie silnika,
  • zatkanie filtra lub smoka olejowego,
  • obrócenie panewek korbowodowych,
  • odkładanie nagaru na elementach silnika,
  • szybsze zużycie turbosprężarki.

Pamiętaj, by dobrać olej silnikowy o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta. Olej powinien mieć zalecaną przez producenta lepkość SAE, np. 5W30, a także spełniać normy jakościowe API lub ACEA. Wielu producentów stosuje także własne oznaczenia norm. Dodatki uszlachetniające zawarte w oleju silnikowym mają właściwości antykorozyjne i czyszczące, a przy okazji zmniejszają tarcie pomiędzy metalowymi elementami. Wraz z olejem silnikowym należy każdorazowo wymienić filtr oleju. Jeśli zastanawiasz się, co należy wymienić po zakupie używanego samochodu w pierwszej kolejności, warto zacząć od oleju silnikowego.

Układ rozrządu

Kluczowym elementem niemal każdego silnika spalinowego jest pasek rozrządu, czasem zastępowany łańcuchem. Od jego działania zależy precyzja otwierania i zamykania zaworów, bowiem napędza on wałki rozrządu napędem z wału korbowego silnika. Przeskoczenie lub zerwanie paska rozrządu prowadzi do kolizji tłoków z zaworami, co kończy się najczęściej poważnymi zniszczeniami. Pogięte zawory i korbowody, wgniecione tłoki i wygięte wałki rozrządu to tylko początek uszkodzeń. Najczęściej silnik po takiej awarii wymaga kompletnego remontu, a nierzadko wymiany na nowy model.

Wymiana paska rozrządu to absolutna podstawa. Co wymienić po kupnie auta oprócz samego paska? Najlepiej założyć cały nowy napęd rozrządu, wraz z rolkami prowadzącymi, napinaczem i pompą wody. Ta ostatnia część po zużyciu mogłaby się zatrzeć, co doprowadziłoby do zerwania paska. Co ciekawe, wymiany może wymagać też łańcuch rozrządu. W powszechnej opinii jest to element wręcz niezniszczalny, ale nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Współczesne łańcuchy rozrządu są długie i lekkie, a z czasem ulegają rozciągnięciu. Nawet jeśli zerwanie jest mało prawdopodobne, wystarczy przeskoczenie łańcucha o kilka ogniw, by rozsynchronizować rozrząd.

Płyny eksploatacyjne

Podczas oględzin samochodu można sprawdzić zarówno poziom płynów eksploatacyjnych, jak i ich stan. Jak to zrobić? Wystarczy zaopatrzyć się w tester płynu chłodniczego oraz miernik płynu hamulcowego. Oba urządzenia kosztują nie więcej niż 30 zł. Mimo że wszystkie płyny i tak zaleca się wymienić tuż po zakupie, to pomiary te wiele powiedzą o tym, jak eksploatowany był samochód. Jeśli mierniki wykażą spore zużycie płynów, można domniemywać, że inne aspekty też były zaniedbywane przez właściciela auta.

Wymiana płynu chłodniczego jest kluczowa zwłaszcza przed okresem zimowym. Zbyt wysoka temperatura krzepnięcia może doprowadzić do zamarznięcia płynu w układzie chłodzenia, co potencjalnie może skończyć się nawet pęknięciem bloku silnika. Przepracowany płyn chłodniczy może również sprzyjać osadzaniu kamienia we wnętrzu układu, co zmniejszy skuteczność chłodzenia silnika.

Duże znaczenie ma świeżość płynu hamulcowego. Jest on bowiem silnie higroskopijny, co oznacza, że pochłania wodę z otoczenia. Wysoka wilgotność płynu hamulcowego drastycznie obniża jego temperaturę wrzenia i zużyty płyn hamulcowy może najzwyczajniej zagotować się w zbiorniczku wyrównawczym. To niebezpieczna sytuacja, bowiem w wielu przypadkach prowadzi do utraty siły hamowania. Wymianę płynu hamulcowego najlepiej powierzyć warsztatowi samochodowemu – niewłaściwe odpowietrzenie układu również mogłoby stanowić zagrożenie.

Filtry

Filtr powietrza jest niedrogim elementem, który ma bardzo duży wpływ na stan silnika. Nowy wkład kosztuje nawet kilkanaście złotych, a to od jego skuteczności zależy czystość powietrza dostającego się do silnika. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą doprowadzić do usterki przepływomierza lub układu wtryskowego. Gdy spytasz doświadczonego mechanika, co wymienić po zakupie używanego auta, filtr powietrza może być wymieniony nawet wcześniej niż olej silnikowy lub pasek rozrządu.

Przeczytaj także: Filtr powietrza – co ile wymiana? Sprawdź, czy to już!

Dużym plusem jest fakt, że wymiana filtru powietrza najczęściej nie jest skomplikowana. W wielu modelach można wymienić go bez narzędzi. Wystarczy odpiąć metalowe spinki, by zdjąć pokrywę filtra i wyjąć zużyty wkład. Wymiana filtra paliwa oraz oleju jest trudniejsza, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie serwisowi. Nie zapomnij o wymianie filtra przeciwpyłkowego, który odpowiada za filtrowanie powietrza wpadającego do kabiny. Najlepiej wybrać filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje również wiele substancji chemicznych, spaliny oraz nieprzyjemne zapachy.

Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiana filtra powietrza w swojej okolicy:

Świece zapłonowe

Co wymienić po zakupie auta z silnikiem benzynowym? W tych silnikach dużą rolę odgrywa układ zapłonowy, który dba o jak najlepsze spalenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Klasyczne świece zapłonowe tracą skuteczność już po ok. 30-40 tys. km, przez co nie są w stanie wygenerować dostatecznie mocnej iskry. Objawy zużytych świec to m.in.:

  • trudności z odpaleniem silnika, 
  • szarpanie podczas jazdy,
  • wzrost spalania,
  • spadek mocy silnika.

Nowe świece zapłonowe nie są drogie, a mogą wyraźnie poprawić kulturę pracy silnika. Szczególnie polecane są świece irydowe oraz platynowe, które cechują się większą wytrzymałością niż niklowe.

Serwis klimatyzacji

Na liście rzeczy, które trzeba wymienić po zakupie samochodu, nie może braknąć także serwisu klimatyzacji. Czynnik chłodniczy nie jest co prawda wymieniany, ale za to oczyszczany i odwadniany, dzięki czemu działa bez zarzutu. Sporym problemem aut używanych jest zagrzybiona klimatyzacja, dlatego nie warto zwlekać z wizytą w serwisie klimatyzacji. Po odgrzybieniu i ewentualnym uzupełnieniu czynnika korzystanie z klimatyzacji będzie przyjemniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla zdrowia. 

Uwaga! Nie ma czegoś takiego jak nienabita klimatyzacja. Drobny ubytek czynnika jest naturalny, ale jeśli nie ma go wcale i klimatyzacja nie działa, najpewniej doszło do wycieku lub zatarcia sprężarki. Więcej dowiesz się z naszego artykułu na temat awarii klimatyzacji.

Elementy zawieszenia

Zużycie zawieszenia nie powinno dziwić i to nawet pomimo faktu, że drogi w Polsce są obecnie znacznie lepszej jakości niż przed kilkunastoma laty. Wyeksploatowanie amortyzatorów czy elementów metalowo-gumowych można zauważyć nawet w kilkuletnich autach używanych. Ważne, aby usterki te wykryć jeszcze przed zakupem auta i określić koszty naprawy. Klasyczne amortyzatory nie są drogie, ale modele adaptacyjne mogą znacznie podnieść ostateczną cenę auta.

Jakie elementy zawieszenia wymienić po kupnie auta? Najczęściej interwencji wymagają łączniki stabilizatora, sworznie wahacza oraz amortyzatory. Te ostatnie odgrywają dużą rolę podczas hamowania i pokonywania zakrętów, dlatego nie wolno bagatelizować usterek. Podczas oględzin zwróć też uwagę, w jakim stanie są wahacze oraz sprężyny.

Dowiedz się więcej: Stuki w zawieszeniu – poznaj najczęstsze przyczyny!

Umowa OC

Kupując używany samochód, nabywasz go wraz z polisą OC, która niejako przypisana jest do pojazdu, a nie do właściciela. Możesz więc korzystać z ubezpieczenia w towarzystwie, z którym podpisał umowę poprzedni właściciel auta. W wielu przypadkach jest to korzystne, bowiem jest to już opłacona polisa. Upewnij się jednak, czy w umowie nie ma zapisów niepożądanych w Twojej sytuacji. Przykładem może być zapis, że z auta nie będzie korzystała osoba poniżej 26 roku życia. W przypadku, gdy nowy właściciel jest młodszy, może rodzić to spore problemy.

Po zakupie samochodu możesz zachować dotychczasową polisę lub ją wypowiedzieć i podpisać umowę w innym towarzystwie. Nawet jeśli obecne ubezpieczenie Ci odpowiada, warto je wypowiedzieć najpóźniej przed końcem umowy, by sprawdzić, czy nie przysługują Ci lepsze warunki. Jeżeli tego nie zrobisz, OC kupione przez poprzedniego właściciela przedłuży się automatycznie.

Co wymienić po zakupie auta? Ekspert Q Service Castrol radzi

Co o przeglądzie samochodu po zakupie sądzą praktycy? Sprawdź, co na temat wymian części po zakupie używanego auta mówi ekspert Q Service Castrol.

Określenie tego, co wymienić w aucie po zakupie, w gruncie rzeczy nie jest łatwe. Resurs poszczególnych podzespołów bywa różny i trudno określić, w jakim stanie jest dany element oraz kiedy odmówi współpracy. Duży wpływ na trwałość części eksploatacyjnych ma sposób użytkowania samochodu, a przecież nie wiemy, jak wyglądało to w przypadku poprzedniego właściciela. 

Serwis pozakupowy warto więc potraktować jako swego rodzaju prewencję i zabezpieczenie się przed zgubnymi skutkami poważnych awarii. Lepiej założyć, że auto było wykorzystywane intensywnie i bez taryfy ulgowej niż łudzić się, że wszystkie części były wymieniane na czas. Dzięki temu, że samodzielnie wybierzemy części i oddamy samochód do zaufanego warsztatu, mamy pewność, że naprawa jest zrobiona rzetelnie, przy użyciu dobrej jakości podzespołów. To niewielka inwestycja, a chroni przed kosztownymi remontami i niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

– wyjaśnia ekspert Q Service Castrol.

Wiesz już, co wymienić po zakupie auta i jak ustrzec się przed nieplanowanymi wydatkami. Na każdym etapie nieocenione będzie wsparcie dobrego warsztatu, który pomoże Ci sprawdzić auto, a także przygotować je do bezpiecznej jazdy. Najlepsze serwisy w Twojej okolicy znajdziesz w sieci Q Service Castrol.