ul. Kazimierza Wielkiego 16, 32-860 Czchów
ul. Wólczyńska 308a, 01-919 Warszawa
ul. Gdyńska 124a, 62-004 Czerwonak
ul. Gnieźnieńska 38a, 75-737 Koszalin
ul. Papieska 39, 32-566 Poręba Żegoty
ul. Wyspiańskiego 9f, 87-700 Aleksandrów Kujawski
Kalibracja radarów z czasem stanie się jedną z podstawowych procedur serwisowych w samochodach. Po pierwsze dlatego, że tylko jej wykonanie może dać kierowcy pewność, że systemy ADAS w pojeździe będą działać w pełni prawidłowo. Po drugie dlatego, że ilość scenariuszy, w których czujniki w aucie przestawią pole widzenia, jest naprawdę duża.
Kalibracji radarów nie podejmie się każdy warsztat. Do tego konieczny jest w pierwszej kolejności zaawansowany i drogi sprzęt wyposażony w miernik laserowy. Poza tym pracownik warsztatu musi dysponować konieczną wiedzą i przejść szkolenie z obsługi urządzeń diagnostycznych.
Podstawowym odbiornikiem tych informacji są systemy ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), a więc wspomagające kierowcę w czasie jazdy. Dane zebrane za pomocą tych czujników są przydatne podczas pracy asystenta pasa ruchu i zmiany pasa ruchu, aktywnego tempomatu, systemu awaryjnego hamowania czy automatycznego parkowania.
Radary, kamery i lidary są prawidłowo ustawiane przez producenta w czasie produkcji pojazdu. To jednak nie jest ustawienie, które będzie aktualne zawsze. Może się zdarzyć, że pole widzenia radaru czy kamery zostanie przestawione w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub działań eksploatacyjnych podjętych przez kierowcę. Potężne znaczenie dla prawidłowej kalibracji ma bowiem rozmiar kół czy nawet kąt ich ustawienia względem nawierzchni.
Kalibracja radaru, ale też kamery w samochodzie z systemami ADAS jest konieczna zawsze wtedy, gdy doszło do ingerencji w działanie urządzenia. Radar należy zatem skalibrować w przypadku naprawy powypadkowej, ale także zmiany geometrii kół czy rozmiaru kół oraz odłączenia od zasilania. Sztampowym przykładem konieczności skalibrowania kamery jest natomiast wymiana przedniej szyby. Za pomocą kalibracji mechanik upewni się, że czujniki mają właściwe pole widzenia.
Kalibracja radaru to ustawienie czujnika w taki sposób, aby miał prawidłowe pole widzenia sytuacji przed pojazdem lub po jego bokach, ewentualnie z tyłu. Radary i kamery dzięki temu będą obserwowały konieczne otoczenie samochodu oraz będą mogły w porę dostrzec i zidentyfikować zagrożenie pojawiające się na jezdni.
Kalibracja polega na zamontowaniu na kołach pojazdu tabliczek pomiarowych, ale także powierzchni obijających i blokujących promień lasera z przodu i tyłu pojazdu. Po ich ustawieniu wystarczy odpalić wiązkę. To jednak dopiero metoda pomiarowa. Pozwala na ocenę prawidłowości kalibracji. Korygowanie ustawienia urządzeń to kolejny krok. Tu kamery i radary należy przestawić za pomocą śrub regulacyjnych (starsze systemy) lub ustawień wprowadzonych za pomocą komputera diagnostycznego (nowsze systemy).
Kalibracja radaru i kamery samochodowej wymaga ustawienia pojazdu, ale i specjalistycznego sprzętu. Wraz z pomiarami i późniejszą korektą ustawienia czujników mechanik na pełne wykonanie procedury może potrzebować nawet 2 godziny. To czas, który orientacyjnie powinien przygotować kierowca, odstawiając pojazd do warsztatu.
Gdy kamera lub radar nie zostaną skalibrowane, mogą obserwować nie tę część drogi. W efekcie komputer nie dostrzeże awaryjnego hamowania, pojazdu jadącego sąsiednim pasem czy słupka podczas parkowania. Na ekranie komputera pokładowego nie pojawi się zatem żadne ostrzeżenie, a sytuacja może się zakończyć kolizją lub wypadkiem drogowym.
Kalibracja radaru w samochodzie nie jest procedurą nadmiernie drogą w wykonaniu. Jej ceny wynoszą od 350 do 1000 zł. Ostateczna kwota zależy od stopnia zaawansowania infrastruktury elektronicznej w pojeździe i ilości zastosowanych przez producenta czujników. Mechanicy na razie nie są w stanie taniej realizować kalibracji. Powodem jest skala inwestycji, którą muszą wnieść, aby móc wykonywać usługę. Sprzęt kalibracyjny do radaru kosztuje często około 50 tys. zł.