ul. Miłowice, 43A, 56-504 Dziadowa Kłoda
Wymiana filtra powietrza jest jedną z ważniejszych procedur eksploatacyjnych w samochodzie. Jej wykonanie kosztuje niewiele, ale ma ona duże znaczenie dla sprawności silnika. Osadnik oczyszcza bowiem powietrze, które staje się elementem mieszanki paliwowo-powietrznej. Zużycie filtra może zatem zadecydować o problemach z pracą jednostki napędowej, wzroście spalania, ale także pojawieniu się uszkodzeń w obrębie układu tłokowego czy doładowania.
Na ogół producenci pojazdów zalecają wymianę filtra powietrza maksymalnie co 60 tys. km. Mechanicy mówią jednak o skróceniu tego interwału, ale też konieczności kontrolowania stanu osadnika. Procedurę tą można połączyć m.in. z wymianą oleju.
Filtr cedzi powietrze, które trafia najpierw do układu dolotowego, a następnie komory spalania. Zatrzymuje nie tylko zebrany w nim pył czy liście, ale również cząstki piasku. Pełni zatem rolę płuc silnika i ma potężne znaczenie dla sposobu realizowania procesu spalania mieszkanki paliwowo-powietrznej.
Mokry filtr powietrza dokonuje wstępnego czyszczenia powietrza. Odbiera z niego większe zanieczyszczenia, zanim wpadnie ono do filtra materiałowego. Dodatkowy osadnik jest montowany w układzie dolotowym jednak głównie w przypadku maszyn pracujących w silnie zapylonym lub zanieczyszczonym środowisku. Raczej nie stosuje się go w segmencie samochodów osobowych.
Dużo zależy od interwału określonego przez producenta. A ci czasami wskazują konieczność wymiany co 30 do 60 tys. km. Warto jednak pamiętać o jednym. To orientacyjny zakres kilometrów. Może się zatem okazać, że okres między wymianami warto skrócić. Warto też regularnie kontrolować stan filtra powietrza. Procedurę kontroli można połączyć np. z coroczną wymianą oleju w silniku.
Jazda z brudnym filtrem powietrza oznacza dwa problemy. Pierwszy jest taki, że osadnik ograniczy przepływ powietrza do komory spalania. To może oznaczać spadek mocy silnika lub szarpanie podczas dużego obciążenia. Drugi jest taki, że filtr powietrza z czasem zacznie przepuszczać do układu dolotowego zanieczyszczenia. Drobinki piasku są groźne nie tylko dla elementów układu tłokowego, ale również sekcji tłoczącej w turbosprężarce. Mogą dosłownie wyszczerbić jej łopatki. W efekcie turbo ulegnie awarii i będzie wymagało naprawy.
Pierwszym sygnałem jest przekroczenie interwału wymiany założonego przez producenta. Drugim kontrola wzrokowa filtra. Będzie wyraźnie zabrudzony. Trzecim nieprawidłowości w pracy silnika. Jednostce napędowej będzie brakować mocy, wzrośnie jej spalanie, a do tego może falować obrotami lub szarpać podczas dynamicznego przyspieszania. W skrajnym przypadku na tablicy zegarów w pojeździe zapali się kontrolka check engine. Ta będzie wynikać z nieprawidłowych odczytów związanych ze spalaniem paliwa.
Filtr powietrza na ogół jest ukryty w obudowie pod maską. Do jego otwarcia trzeba odbezpieczyć kilka metalowych zatrzasków. Kolejnym etapem jest oczyszczenie obudowy filtra i zamontowanie nowego osadnika. Kluczowe w tym przypadku jest pamiętanie o prawidłowym przepływie powietrza i ustawieniu osadnika. Po wykonaniu wymiany kierowca może zamknąć obudowę. Musi pamiętać o tym, aby zrobić to w sposób szczelny. Prawidłowe domknięcie obudowy jest kluczowe dla pracy całego układu dolotowego.
Kierowca może wykonać wymianę filtra powietrza samemu. Powinien jednak pamiętać o tym, że choć stopień skomplikowania procedury jest niski i nie wymaga ona szerokiego zakresu wiedzy motoryzacyjnej, nadal w czasie wymiany popełnić można kilka poważnych błędów. Pierwszym jest nieoczyszczenie obudowy. Drugim odwrotny montaż osadnika. Poza tym kierowca w skrajnym przypadku może uszkodzić obudowę lub jej zatrzaski, ewentualnie rozszczelnić układ.
Wymiana filtra powietrza nie jest procedurą wymagającą dużej ilości czasu. Wprawny mechanik na jej wykonanie potrzebuje kilku minut. Co więcej, nie wymaga ona stosowania specjalnych narzędzi czy aparatury. Najbardziej specjalistyczny może być pistolet ze sprężonym powietrzem, przy użyciu którego mechanik będzie mógł oczyścić obudowę filtra przed montażem nowego osadnika.
Nowy filtr nie jest elementem drogim w zakupie. Kosztuje na ogół od 20 do 40 zł. Koszt jego wymiany również oznacza symboliczną opłatę. Ta nie przekracza na ogół 50 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że wymiana filtra powietrza jest łączona z innymi wymianami eksploatacyjnymi. W efekcie kierowca zapłaci za całą procedurę obsługową, a nie jej poszczególne elementy. To pozwoli dodatkowo obniżyć cenę usługi.